Voliči v izolácii s koronavírusom môžu voliť z domu, zriadená bude špeciálna volebná komisia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pandémia koronavírus izolácia karantena volby
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Osoby, ktorým Úrad verejného zdravotníctva SR k 30. septembru vzhľadom na pandémiu koronavírusu nariadi izoláciu, sa budú môcť zúčastniť spojených komunálnych a župných volieb.

Vyplýva to zo zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa uskutočnia v roku 2022 v jeseni v rovnaký deň. Za prijatie zákona hlasovalo 85 poslancov zo 132 prítomných.

Spôsob hlasovania

Oprávnený volič, ktorý požiada o špeciálny spôsob hlasovania, bude môcť hlasovať podľa tohto zákona do špeciálnej schránky v deň konania spojených volieb v mieste svojho pobytu.

Viac o téme: Koronavírus

Hlasovanie špeciálnym spôsobom sa nemá vykonávať v zdravotníckych zariadeniach, v ktorých sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku.

Špeciálna volebná komisia

Voliča majú v izolácii navštíviť dvaja členovia špeciálnej volenej komisie so schránkou a volebnými lístkami. Po príchode na miesto špeciálneho spôsobu hlasovania vyslaní členovia špeciálnej komisie vyzvú voliča na hlasovanie a na mieste zotrvajú desať minút.

Ak sa volič v tejto lehote napriek opakovanej výzve nedostaví hlasovať, platí, že volič hlasovanie odmietol.

Zákon rieši odmeňovanie členov špeciálnej komisie. Vzhľadom na náročnosť práce a určité riziko z dôvodu priameho kontaktu s osobami v izolácii alebo v karanténe sa pre nich ráta s odmenou vo výške 200 eur. Vodič vozidla, ktorý bude prepravovať členov špeciálnej komisie na území špeciálneho volebného obvodu, dostane odmenu 170 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR