Volkswagen v počte predaných áut predbehol Toyotu

Nemecká automobilová skupina Volkswagen sa v prvom polroku stala najväčšou svetovou automobilkou z hľadiska predaja.
Vo Volkswagen Slovakia sa opäť pracuje
Výroba automobilov vo VW Slovakia sa po celozávodnej dovolenke opäť rozbehla. Foto: SITA/Diana Černáková

TOKIO 28. júla (WEBNOVINY) – Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) v prvom polroku predbehla japonského konkurenta Toyotu a stala sa najväčšou svetovou automobilkou z hľadiska predaja. Toyota v utorok informovala, že za prvých šesť mesiacov roka predala 5,02 milióna vozidiel. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška to predstavuje pokles o 1,5 percenta.

VW už skôr tento mesiac oznámil, že v prvom polroku predal 5,04 milióna áut. Koncernu sa darilo v Európe a Severnej Amerike, v Číne však predaje klesli. Celkovo VW predal v prvom polroku o 0,5 percenta menej áut ako v rovnakom období vlaňajška.

Americký General Motors, ktorý bol z pohľadu predaja najväčším výrobcom automobilov viac ako sedem dekád, kým ho v roku 2008 nepredbehla Toyota, má zverejniť údaje za prvý polrok vo štvrtok.

Koncern VW pôsobí aj na Slovensku. Spoločnosť VW Slovakia, a. s. patrí k najväčším exportérom, investorom i zamestnávateľom v súkromnom sektore na Slovensku a zamestnáva 9 400 ľudí.

V závode v Bratislave vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii, Škoda Citigo, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V Martine vyrába komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska. V Stupave vyrába nástroje pre produkčné linky.

Firmy a inštitúcie: ToyotaVolkswagen

Ďalšie k téme

Odporúčané