Slovensko patrilo v roku 2023 medzi krajiny s najnižšími cenami potravín a nealkoholických nápojov v Európskej únii (EÚ). Podľa najnovších zverejnených údajov štatistického úradu Eurostat dosahovala cenová hladina týchto tovarov na Slovensku 82,3 % priemeru EÚ, čo je druhá najnižšia hodnota po Rumunsku s 75,1 %.
Ako vyplynulo zo zverejnených údajov Eurostatu, Slovensko malo najnižšie ceny spomedzi krajín eurozóny. Spolu v 20 krajinách používajúcich ako menu euro boli potraviny a nealkoholické nápoje mierne drahšie, a to na úrovni 102,9 % priemeru únie.
Rozdiely medzi jednotlivými krajinami EÚ
Eurostat uviedol, že potraviny a nealkoholické nápoje tvoria významnú časť rodinných rozpočtov v celej EÚ 27, v priemere v roku 2023 predstavovali tieto položky 17 % v štruktúre celkových výdavkov domácností. Slováci však napriek nižším cenám potravín a nealkoholických nápojov museli na tieto položky vynakladať značnú časť svojich rodinných rozpočtov.
Potravinárske podniky budú v roku 2025 čeliť veľkej skúške, očakávajú strategickú podporu a štátnu pomoc
Podľa štatistík tvorili až 26 % zo všetkých výdavkov domácností, čo bol druhý najvyšší podiel v Európe. Rozdiely medzi jednotlivými krajinami EÚ sú výrazne ovplyvnené rozdielnymi ekonomickými podmienkami a kúpou silou obyvateľov.
Najlacnejšie potraviny v Rumunsku a Poľsku
Z dát Eurostatu tiež vyplynulo, že krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), vrátane Česka a Maďarska, mali ceny potravín a nealkoholických nápojov pod priemerom EÚ (Česko 96,5 %, Maďarsko 98,6 %), no na vyšších úrovniach ako Slovensko. Porovnateľné ceny so Slovenskom malo len Poľsko, ktoré bolo v celkovom rebríčku tretie najlacnejšie hneď za Slovenskom.
Decembrový pokles cien potravín pomohol spomaliť infláciu, analytici však predpokladajú jej opätovný rast
Podľa zverejnených výsledkov Eurostatu, najlacnejšie potraviny v EÚ ponúkajú Rumunsko a Poľsko, oproti ktorému sú slovenské ceny len o 0,2 % vyššie. Naopak, najdrahšie potraviny a nápoje majú Luxembursko, Dánsko a Írsko s viac ako 20 % nad priemerom EÚ.
Celková cenová hladina na Slovensku za všetky tovary a služby dosiahla 80,4 % priemeru EÚ, čo je ôsma najnižšia úroveň v rámci členských štátov. Slovensko tak ostáva medzi krajinami s cenami hlboko pod priemerom Európskej únie, aj napriek dynamickému rastu cien vo vlastnej ekonomike.