Poľsko dalo svetu chutné lahôdky, ako krowky alebo poľskú vodku. No táto krajina je v Európe známa ako kolíska mnohých potravinových škandálov. Hoci v súčasnosti rezonuje najmä ten so zabíjaním chorých kráv na poľských bitúnkoch, Poľsko má toho na rováši omnoho viac. Pripomeňme si tie najnechutnejšie potravinové aféry. Zoradili sme ich do rebríčka.
10. Rajčiny a uhorky s pesticídmi
Českí inšpektori našli v roku 2014 v zelenine z Poľska nadmerné množstvo pesticídov. Sú to látky, ktoré sa bežne používajú v poľohospodárstve a ich úlohou je likvidovať hmyzích škodcov. Keď sa však zelenina dostáva na pulty, mala by obsahovať pesticídy iba v stopovom množstve alebo vôbec.
9. Olovené mrkvy
Pri rovnakej akcii ako pri uhorkách a rajčinách narazili českí inšpektori aj na mrkvu plnú ťažkých kovov. Šlo o pomerne rozsiahlu akciu, ktorá neskôr viedla k odhaleniu nelegálnach skladov ovocia a zeleniny v pohraničnej oblasti Česka a Poľska.
8. Kakao bez kakaa
V roku 2012 sa pri testoch kakaového prášku zistilo, že nejde o 100% kakao. Do balenia totiž výrobca pomlel aj drevnatú hmotu šupiek kakaových bôbov. Tým dokázal nadstaviť až 20 percent obsahu.
7. Kuracina so salmonelou
Tento škandál nie je až taký veľký, zaujímavýje tým, ako často sa opakuje. Baktérie salmonely objavili v poľskej kuracine v roku 2015, aj 2017 a aj tento rok, teda 2019. Nehovoriac o prípadoch, o ktorých nevieme. Našťastie, kuracinu nezvykneme jesť nedostatočne tepelne upravenú. Varenie totiž baktérie ničí.
6. Sušienky s jedom na potkany
Tento škandál sa zrodil v Česku, no neskôr sa prišlo na to, že sa keksy dostali aj ku nám. Šlo o výrobky ako trubičky a plnené oblátky. Možnú kontamináciu oznámil zamestnanec firmy, ktorá sladkosti vyrábala. Jed sa mal nachádzať v sušenom mlieku, ktoré sa používalo ako surovina do náplní.
5. Falošný a zafarbený med
Ešte v roku 2003 sa na našom trhu objavil poľský výrobok s názvom „Tekutý med umelý“. Šlo len o rozpustený cukor s farbivom, no obal sa tváril veľmi presvedčivo. Spotrebiteľ si tak mohol myslieť, že kupuje med, no bol to iba drahý cukor. Podobnú aféru sme tu mali aj v roku 2014. Vtedy obsahoval poľský med nepovolené farbivo- karamel a tiež zakázanú látku amoniak sulfitový.
4. 2016 svalovec v mäse diviaka
3. Vajcia so salmonelou
Rozsah vaječnej kalamity z roku 2016 nemá v histórii obdobu. Potravinoví inšpektori museli zlikvidovať milióny slepačích vajec v ôsmich krajinách Európy. Všetky sa dostali na spoločný európsky trh z Poľska.
2. Konské mäso
Kto by si nepamätal obrovský škandál s konským mäsom. Písal sa rok 2013 a začalo to nevinne. Niekde v poľskom sklade objavili konské mäso. Malo tam byť hovädzie. Neskôr sa však prítomnosť konského mäsa potvrdila v mletých výrobkoch, burgeroch a polotovaroch s mletým mäsom. V princípe je konské mäso neškodné a v mnohých krajinách považované za lahôdku. V tomto prípade sa však výrobca neobťažoval uviesť, že výrobok obsahuje mäso z koní. Navyše, v mnohých vzorkách našli aj stopy liečiva fenylbutazon. Ten sa podáva koňom a v jatočných zvieratách nemá čo hľadať. Šlo o obrovskú aféru v mnohých krajinách Európy.
1. Posypová soľ
Kráľ všetkých škandálov poľských potravín. Stovky, priam tisíce ton jedla putovali v roku 2012 na likvidáciu. Dôvodom bola prítomnosť posypovej soli. Ide o najväčší škandál nielen rozsahom, ale aj dĺžkou. Posypová soľ sa do potravín pridávala od roku 1999. Poľská firma jednoducho nakúpila posypovú soľ, prebalila a predávala potravinárskym firmám za trojnásobok ceny. Malo ísť až o 30- tisíc firiem, ktoré si soľ kupovali a ani nevedeli o jej nekvalite. Kým potravinárska soľ obsahuje len chlorid sodný a jód, tá posypová môže obsahovať všetko od síry cez ťažké kovy až po naozaj nebezpečné toxíny. Kauzu odhalili reportéri televízie TVN24. Rovnaká televízia odhalila aj tohtoročný škandál s hovädzinou.