Čína odštartovala antidumpingové prešetrovanie dovozu bravčového mäsa z EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čína
V Číne odštartovali antidumpingové prešetrovanie dovozu bravčového mäsa z EÚ. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Čínska vláda odštartovala antidumpingové prešetrovanie dovozu bravčového mäsa z Európskej únie (EÚ). Rozhodla o tom len niekoľko dní po tom, ako Únia zverejnila plány na uvalenie predbežných ciel na dovoz elektrických automobilov vyrábaných v Číne.

Čínske ministerstvo obchodu sa pri oznámení svojho kroku nezmienilo o clách na elektromobily, ale jeho konanie sa všeobecne považuje za reakciu na postoj EÚ k dovozu čínskych elektrických áut.

Clá na dovoz áut

Peking mohol uvaliť 25-percentné clá na dovoz benzínových áut s veľkým motorom v mene boja proti zmene klímy. Výrazne by sa to dotklo nemeckých výrobcov áut Mercedes a BMW.

Keďže to čínska vláda neurobila, prinajmenšom zatiaľ, môže ísť o uznanie odporu nemeckého automobilového priemyslu voči európskym clám, ale aj faktu, že nemecké automobilky majú rozsiahlu produkciu v Číne. Čína je významným trhom pre nemecké automobilky a šéfka Združenia nemeckého automobilového priemyslu (VDA) označila ohlásenie ciel zo strany EÚ za ďalší ústup od globálnej spolupráce.

„V dôsledku tohto opatrenia sa zvyšuje riziko globálneho obchodného konfliktu,“ uviedla Hildegard Müllerová vo vyhlásení.

Komisia bude prešetrovanie sledovať

Hovorca Európskej komisie pre obchod Olof Gill novinárom v Bruseli povedal, že poľnohospodárske subvencie Únie „sú striktne v súlade so záväzkami v rámci Svetovej obchodnej organizácie“.

Komisia podľa jeho slov bude čínske prešetrovanie veľmi pozorne sledovať a v prípade nutnosti zasiahne, aby prešetrovanie dodržiavalo pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Čínski predstavitelia vyhlásili, že európske prešetrovanie subvencií pre produkciu elektromobilov v Číne je „typickým protekcionistickým správaním“, ktoré ignoruje pravidlá WTO. Európska únia sa chystá od 4. júla na štyri mesiace uplatniť na dovoz elektromobilov z Číny dočasné clá na úrovni 17,4 až 38,1 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BMWEK Európska komisiaEU Európska úniaMercedesWTO Svetová obchodná organizácia