Európska komisia udelila známemu výrobcovi čokolád pokutu za stovky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
čokoláda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia (EK) vo štvrtok dala spoločnosti Mondelēz International pokutu vo výške 337,5 milióna eur.

Ako Komisia informovala na svojej webstránke, dôvodom je bránenie cezhraničnému obchodu s čokoládou, sušienkami a kávovými výrobkami medzi členskými štátmi, čo je proti pravidlám o hospodárskej súťaži v Európskej únii (EÚ).

Nakoniec dostala nižšiu pokutu

Vyšetrovanie eurokomisie, ktorá začala formálne konanie v roku 2021, tiež zistilo, že spoločnosť zneužívala dominantnú pozíciu na niektorých štátnych trhoch pri predaji čokolády. Pokuta je pritom o 15 % nižšia, ako pôvodne mala byť, pretože firma s EK spolupracovala a uznala svoju zodpovednosť.

Komisia zistila, že spoločnosť Mondelēz bola zapojená do dvadsiatich dvoch dohôd alebo zosúladených postupov v rozpore s hospodárskou súťažou, ktoré sa týkali trhov v celej EÚ.

V období rokov 2012 až 2019 prostredníctvom nich obmedzovala územia alebo zákazníkov, ktorým mohlo sedem veľkoobchodných zákazníkov (sprostredkovateľov) ďalej predávať produkty spoločnosti Mondelēz. Jedna takáto dohoda obsahovala aj ustanovenie nariaďujúce zákazníkovi spoločnosti Mondelēz uplatňovať vyššie ceny na vývoz v porovnaní s domácim predajom.

Spoločnosť zneužila svoju pozíciu

Dohodami a praktikami z rokov 2006 až 2020 tiež podľa EK bránila desiatim výhradným distribútorom aktívnym v určitých členských štátoch odpovedať na žiadosti o predaj od zákazníkov nachádzajúcich sa v iných členských štátoch bez jej predchádzajúceho povolenia.

V rokoch 2015 až 2019 Mondelēz zneužila jej dominantnú pozíciu, keď odmietla dodávky sprostredkovateľovi v Nemecku s cieľom zabrániť ďalšiemu predaju čokoládových tabletových výrobkov na územiach Rakúska, Belgicka, Bulharska a Rumunska, kde boli ceny vyššie.

Tiež zastavila dodávky takýchto produktov v Holandsku s cieľom zabrániť ich dovozu do Belgicka, kde spoločnosť Mondelēz predávala tieto výrobky za vyššie ceny.

Mondelēz International pôsobí od roku 1992 aj na Slovensku. V Česku, na Slovensku a v Maďarsku zamestnáva v štyroch kanceláriách a piatich závodoch približne 3 100 ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia