Hlas-SD predstavil plán na zastavenie zdražovania potravín, chce zaviesť aj nulovú DPH na predaj z dvora (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snimka obrazovky 2023 03 29 144419.png
Peter Pellegrini (Hlas-SD) na tlačovej besede o zdražovaní potravín. Foto: www.facebook.com

Jednou z možností, ako zastaviť zdražovanie potravín, je zaviesť nulovú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na predaj potravín z dvora. Informoval o tom na stredajšej tlačovej besede líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini, podľa ktorého by sa tak zachovala produkcia domácich potravín a drobní výrobcovia by mohli predávať spotrebiteľom lacné potraviny, bez prirážok a bez DPH.

Obmedzenie obchodných prirážok

Hlas-SD zároveň vyzýva vládu, aby prišla s rýchlym legislatívnym návrhom, ktorý umožní na dočasné obdobie obmedziť obchodné prirážky obchodných reťazcov na vybrané potraviny tak, aby sa nemohli prirážať obrovské zisky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Okrem toho by štát mal nasadiť niekoľko stoviek ľudí z kontrolných úradov do tzv. cenovej polície, ktorá bude kontrolovať, či niekto nezneužíva situáciu na vlastné obohatenie sa.

Ďalším návrhom z dielne strany Hlas-SD je povinnosť zverejniť skutočné nákupné ceny potravín, aby ľudia videli, aký je rozdiel medzi tým, čo poľnohospodár dodá obchodom a za koľko sa to v obchodnom reťazci reálne predá.

Navýšenie dotácii pre producentov

Opozičná strana taktiež navrhuje navýšiť dotácie pre producentov potravín tak, aby boli stále konkurencieschopní a mohli dorovnať svoje ceny zahraničným konkurenčným výrobkom. A v neposlednom rade znížiť sadzbu DPH z 10 na 5 percent.

Ide o opatrenia, ktoré by bolo potrebné okamžite pretaviť do legislatívnej podoby, okamžite predložiť v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu a okamžite schváliť,“ upresnil Pellegrini.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas-SD