Premiér Robert Fico vo štvrtok spolu s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom a ministrom financií Ladislavom Kamenickým po štvrtkovom rokovaní s potravinármi a obchodníkmi informoval o výsledkoch ich spoločného rokovania. Dodal, že dôvod prečo sa stretávajú bolo rozhodnutie vlády SR znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH).
„Zníženie DPH u základných potravín z 10 % na 5 % a u ostatných z 20 % na 19 % stálo štátnu pokladnicu takmer 300 miliónov eur. Je to významné protiinflačné opatrenie. Samozrejme vnímame realitu trhu, ale robíme všetko preto aby to zníženie bolo vidieť,“ povedal Fico. Dodal, že napriek tomu, že to bude platiť od 1. januára, už teraz je vidieť to zníženie a to na aj úkor ich marže.
Médiá vytvárajú obraz, že im nezáleží na cenách potravín
Premiér zároveň informoval, že takéto stretnutie budú absolvovať ešte 20. decembra, kde si definitívne potvrdia kroky ako sa bude prenášať znížená sadzba DPH na potraviny. „Chceme chrániť verejnosť pred zdražovaním, hovoríme so zaiteresovanými. Obchodníci a potravinári musia pochopiť, aby efekt zníženia dane videli aj ľudia“.
Zdražovanie potravín prebieha už teraz. Podľa Viskupiča vláda nepochopila základné princípy ekonomiky
Fico taktiež podotkol, že média neinformujú objektívne o krokoch jeho vlády, nakoľko vytvárajú obraz, že im nezáleží na cenách potravín. „Kde ste boli v minulosti, keď inflácia potravín bola nad 10 %? Nás nenávidíte, ale my máme infláciu 4,5 %. Vy len klamete,“ uzavrel Fico.
Dobrá správa pre spotrebiteľov
Predseda Združenia moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič vo štvrtok po stretnutí s premiérom a ministrami pôdohospodárstva a financií deklaroval a ubezpečil, že obchodné siete v plnej miere prenesú zníženie DPH do základných potravín.
„Je to dobrá správa pre spotrebiteľov, znížená sadzba bude mať protiinflačný charakter. A pri základných potravinách, aby to spotrebitelia mohli pocítiť v najväčšej miere,“ povedal Krajčovič. Doplnil, že pri niektorých komoditách, ako je súčasne napríklad bravčové mäso, alebo mliečne výrobky pôsobí trh a zníženie cien sa nemusí prejaviť, resp. v menšej miere.
„Garantujeme korektný prenos DPH do cien, vývoj cien na trhu však nevieme garantovať, nakoľko to súvisí aj s cenami komodít na trhu. Samozrejme zvýšenie daní, nám spadne do nákladov. Bude však na každom obchodníkovi ako sa s tým individuálne vysporiada. Ale opakujem, tá podstatná časť, o ktorej sme hovorili sú základné potraviny. A ako sa budú ich ceny vyvíjať ukáže čas a trh, to sa nedá predikovať,“ objasnil Krajčovič.
Rokovanie prebiehalo korektne
Prezident Zväz obchodu SR Filip Kasana, taktiež po rokovaní ocenil už tretie rokovanie s predstaviteľmi vlády, ktoré prebiehalo maximálne korektne a zároveň vyhlásil, že taktiež vyvinú maximálne úsilie vo zväze, aby sa zníženie DPH v maximálnej miere prejavilo v cenách základných potravín.
Premiér Fico nevylúčil štátnu reguláciu cien potravín, vláda bude rešpektovať nezávislosť regulačného úradu
Andrej Gajdoš predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), taktiež ocenil štvrtkové stretnutie na Úrade vlády SR a označil ho za korektné a priame. Vysvetlil, že v združení SPPK teda prvovýrobcov, pracujú bez DPH.
„Aby sme predišli špekuláciám, z našej strany sa nič nezmení a DPH nebudeme zneužívať na zvyšovanie cien. Menej viditeľné to však zatiaľ bude v dvoch segmentoch, nakoľko tam pôsobí trh,“ povedal Gajdoš.
Riešili aj metodiku Štatistického úradu
Emil Macho z SPPK doplnil, že na stretnutí riešili aj metodiku Štatistického úradu (ŠÚ) SR, nakoľko vidia rozdiel v metodike a spracovaní dát. „Chceme, aby štatistiky boli konkrétnejšie a ceny tovar boli dobre odsledované,“ dodal Macho.
Krajčovič v tejto súvislosti tiež dodal, že ich dáta a čísla oproti ŠÚ SR sa líšia. Preto vyzvali, aby sa objasnila metodika zarátania cien. „Pri tak vysokom predaji v akcii, ktorí tvorí 50 %, tak možno vykazujeme výkyv oproti skutočnej realite,“ dodal.