Poslanecký návrh Jozefa Mihála a Martina Poliačika má za cieľ zastaviť rast cien potravín.
Koalícia Progresívne Slovensko (PS) a SPOLU – občianska demokracia chce zrušiť osobitný odvod pre obchodné reťazce, tzv. „Dankovu daň na potraviny“, a to už na najbližšej schôdzi národnej rady. Poslanecký návrh Jozefa Mihála a Martina Poliačika má za cieľ zastaviť rekordný rast cien potravín. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Koalície PS a SPOLU Silvia Hudáčková.
Osobitný odvod pre niektoré obchodné reťazce z dielne SNS prispel podľa Koalície PS a SPOLU v januári tohto roka k najrýchlejšiemu rastu cien potravín v slovenských obchodoch za posledných päť rokov. Dankova daň na potraviny tak má podľa PS a SPOLU najtvrdší vplyv na najchudobnejšie skupiny obyvateľov. Navyše, existuje silné podozrenie, že bola zavedená v rozpore s pravidlami EÚ.
Výčitky zákonu
Koalícia PS a SPOLU chce poslaneckým návrhom zákona čo najrýchlejšie zabrániť ďalšiemu zvyšovaniu cien potravín a zároveň znížiť pre Slovensko riziko úhrad škody obchodníkom. Podľa bývalého právnika Európskeho súdneho dvora Michala Liptaja (PS), ktorý kandiduje do Európskeho parlamentu na spoločnej kandidátke PS a SPOLU, je toto riziko reálne. „Ľudia pociťujú vyššie ceny pri nákupoch potravín. Som však presvedčený, že ak sa obchodníci obrátia na európsky súd a podajú žalobu, majú veľkú šancu uspieť,“ zdôraznil Liptaj.
Podľa Liptaja Dankova daň na potraviny nepriamo diskriminuje zahraničných obchodníkov. Pravidlá sú nastavené tak, aby zasiahli práve zahraničných podnikateľov a domácich nie. V prípade úspešnej sťažnosti by škodu obchodníkom opäť platili ľudia. „Dankovu daň na potraviny by sme zaplatili dvakrát – vo vyšších cenách, aj v úhrade škôd. Čím skôr sa tento nezmysel zruší, tým menšie budú straty v peňaženkách ľudí, a tým lepšie pre Slovensko,” dodal Liptaj.
Dankova daň na potraviny je podľa PS a SPOLU ukážkou toho, ako vládni politici kedykoľvek zahodia princípy a pravidlá, na ktorých EÚ stojí. „Náš návrh je príležitosť, aby sme problém vyriešili doma. Ešte predtým, než v mene ochrany slovenských spotrebiteľov aj obchodníkov, ktorí u nás pôsobia, zasiahnu európske inštitúcie,” povedal podpredseda SPOLU Jozef Mihál.
Podľa Jozefa Mihála je pravda taká, že “peňaženky ľudí na Slovensku chránia pravidlá EÚ lepšie ako predseda slovenského parlamentu aj s jeho siláckymi rečami a nepremyslenými nápadmi”. Poslanecký návrh, ktorý ruší osobitný odvod obchodných reťazcov, podali s Martinom Poliačikom v pondelok a parlament ho prerokuje na marcovej schôdzi.
Reakcia SNS
Poslancom NR SR, ktorí sú z koalície PS a SPOLU, má ísť podľa SNS o osobnú prezentáciu a zneužitie nárastu cien potravín vo svoj osobný prospech, pričom úplne ignorujú vyhlásenie Ministerstva financií SR a jeho analytikov. „Tí jasne povedali, že osobitný odvod mal minimálny vplyv na rast cien potravín v sledovanom období. Dôvodom zvýšenia cien je nárast energií alebo príplatky za prácu v noci a za víkendy,“ uviedla v reakcii na návrh koalície PS a SPOLU, pre agentúru SITA, riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.