Agropotravinársky obchod Európskej únie sa vo februári tohto roka dokázal vyrovnať s výzvami, ktorým čelil. Predovšetkým išlo o začiatok pandémie koronavírusu na európskom území, colné sadzby USA a brexit.
Aj napriek týmto výzvam dosiahol vývoz agropotravinárskych výrobkov EÚ mesačnú hodnotu 15,1 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 4,6 % v porovnaní s februárom 2019. Naopak, hodnota dovozov dosiahla 9,8 miliardy eur, čo bolo iba o 0,7 % nad úrovňou z februára 2019.
„Napriek mnohým výzvam došlo v niektorých produktoch a krajinách EÚ k rastu obchodných hodnôt,“ konštatovala to tento týždeň Európska komisia (EK) v najnovšej mesačnej obchodnej správe.
Vývoz do Británie klesol
Prebytok agropotravinárskeho obchodu EÚ predstavoval vo februári 5,3 miliardy eur. „Zdá sa, že pandémia COVID-19 vo februári neovplyvnila vývoz agropotravinárskych výrobkov EÚ do Číny, keďže mesačné hodnoty vzrástli v porovnaní s februárom 2019 o 291 miliónov eur. Rast bol spôsobený najmä vývozom bravčového mäsa, detskej výživy, drobov, pšenice a hrubých zŕn. Zvýšenie sa zaznamenalo aj v Alžírsku (o 110 miliónov eur), Saudskej Arábii (o 84 miliónov eur) a Japonsku (zvýšenie o 69 miliónov eur),“ ozrejmila Európska komisia.
V prvom mesiaci prechodného obdobia brexitu sa hodnota vývozu EÚ do Spojeného kráľovstva znížila o 364 miliónov eur, napriek tomu, že Spojené kráľovstvo zostalo v podmienkach jednotného trhu.
Reťazce dvíhajú ceny slovenských potravín, platia však za nich stále menej. Upozorňuje agrárna komora
„V USA potom clá na výrobky EÚ, ako je víno, syr a olivový olej, prispeli k zníženiu vývozných hodnôt pre poľnohospodárske a potravinárske výrobky o 66 miliónov eur. Pokles sa zaznamenal aj v Hongkongu (o 48 miliónov EUR) a Libanone (o 36 miliónov EUR),“ pokračovala eurokomisia.
Naopak, nárast príjmu kakaových bôbov v EÚ spôsobil prudký nárast mesačnej dovoznej hodnoty výrobkov z Pobrežia Slonoviny (o 82 miliónov eur), zatiaľ čo nárast bol aj v Kanade (o 74 miliónov eur) a Indonézii (o 60 miliónov eur). „Hodnota dovozu z Veľkej Británie sa však znížila o 113 miliónov eur, zatiaľ čo pokles sa zaznamenal aj v prípade Argentíny (o 62 miliónov eur) a USA (o 55 miliónov eur),“ doplnila EK.
Pokles zaznamenali pri víne aj bavlne
Pokiaľ ide o komodity, väčšina agropotravinárskych výrobkov EÚ zaznamenala v porovnaní s februárom 2019 pokles ich mesačných vývozných hodnôt.
Najvýraznejšie poklesy zaznamenali víno (o 142 miliónov eur), surové kože a kožky (o 34 miliónov eur), liehoviny a likéry (o 32 miliónov eur), bavlna (o 31 miliónov eur) a cukrová repa a trstinový cukor (o 31 miliónov eur).
Koronakríza priniesla do obchodu s potravinami zmenu, šancu dostávajú malí predajcovia
Vývozná hodnota niektorých výrobkov sa však výrazne zvýšila, ako je bravčové mäso (nárast o 278 miliónov eur), pšenica (o 228 miliónov eur) a hrubé zrná (o 145 miliónov eur).
U malého počtu výrobkov došlo k nárastu ich mesačných dovozných hodnôt, vrátane rastlinných olejov (skok o 138 miliónov eur), čerstvého a sušeného tropického ovocia (o 98 miliónov eur) a olejnatých semien – iných ako sójové bôby (o 69 miliónov eur).
Spomedzi výrobkov, ktorých dovozné hodnoty klesli, najvyšší pokles zaznamenali olejové koláče (o 219 miliónov eur), hrubé zrná (o 107 miliónov eur) a pšenica (o 83 miliónov eur).