Minister financií Eduard Heger je za ponechanie zatvorených obchodov v nedeľu aj po skončení koronakrízy, no o tejto téme v konečnom dôsledku rozhodnú poslanci. Konštatoval to vo štvrtok večer v relácii Na hrane TV JOJ. Zároveň dodal, že táto téma je v koalícii rozoberaná, no skôr ako zatvorené obchody v nedeľu, treba vyriešiť záchranu slovenskej ekonomiky v dôsledku koronakrízy.
„Počas koronakrízy sme aspoň nabrali skúsenosť so zatvorenými obchodmi v nedeľu takže vieme, ako to reálne vyzerá v praxi. Ja osobne som zástancom voľnej nedele, ale rozhodnú poslanci. V koalícii na túto tému diskutujeme, predbežne sme si nadefinovali nejakú dohodu a uvidíme aj ako sa vyvinie celospoločenská diskusia. Vieme však, že nedeľný predaj neprináša tržby a mnohí predajcovia hovoria, že sú v nedeľu v strate,“ povedal v relácii Eduard Heger.
Smer nechce zatvoriť všetky prevádzky
Väčšina poslaneckého klubu Smer-SD je podľa exministra financií Ladislava Kamenického za zatvorenie, ale nie všetkých prevádzok. Výnimkou by boli napríklad pumpy, lekárne či predajne súvisiace s turistickým ruchom.
„Podrobne som si túto tému preštudoval a nenájdete na ňu jednotný názor. Je to 50 na 50, čo sa týka za a proti. V parlamentu sú dva návrhy, budeme o nich diskutovať. Mňa zaujíma názor zamestnancov a tento pohľad bude pre mňa najdôležitejší pri hlasovaní,“ ozrejmil Ladislav Kamenický.
Upozornenie od INESS
Na negatívne ekonomické dopady obmedzenia nedeľného predaja upozornil inštitút INESS vo svojej nedávno zverejnenej analýze. Zatvorenie obchodov v nedeľu by podľa nej pocítili v prvom rade zamestnanci v maloobchode, či už stratou zamestnania, alebo poklesom príjmov. Klesol by aj výber daní, a znamenal by aj vyššie vedľajšie náklady pre spotrebiteľov.