Pozmeňujúci návrh predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu (Sme rodina) k novele o neprimeraných podmienkach je zničujúci pre slovenskú výrobu potravín. Tvrdí to Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC), ktorý dodáva, že Karahuta zavádzal verejnosť o údajnej dohode s potravinármi.
„Poslanec Jaroslav Karahuta hrubo zavádzal, keď po minulotýždňovom rokovaní so zástupcami potravinárov verejnosti tvrdil, že s nimi prerokoval celý jeho pozmeňovací návrh a prakticky s nimi uzavrel dohodu. Obom stranám mal pritom podľa Karahutu zostať k prerokovaniu už iba jeden rozpor v oblasti marketingu a logistiky dodávok potravín. K žiadnej dohode však na minulotýždňovom ani včerajšom rokovaní s potravinármi neprišlo. Karahutov návrh je zo svojej podstaty zničujúci pre slovenskú výrobu potravín,“ povedala predsedníčka predstavenstva SZPCC Tatiana Lopúchová.
Vypustiť chcú generálnu klauzulu
Slovenské združenie pekárov, cukrárov a cestovinárov je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Disponuje preto informáciami z minulotýždňového rokovania a aj z rokovania 4. marca. „Karahuta cez pozmeňujúci návrh navrhuje predĺženie splatnosti faktúr pre pekárov z 15 na 30 dní. Chce tiež znovu zlegalizovať nekalé praktiky obchodných reťazcov súvisiace s marketingom, logistikou či množstevnými zľavami. Ide pritom o často zneužívané praktiky, hojne používané reťazcami do roku 2019, kedy ich zakázal zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami,“ pokračoval SZPCC.
Potravinári žiadajú poslancov, aby neschválili novelu zákona o neprimeraných podmienkach
Hnutie Sme rodina chce vypustiť dokonca aj generálnu klauzulu, čo by umožnilo obchádzanie zákona a úplne znemožnilo kontrolu nekalých praktík, čo už potvrdilo aj ministerstvo pôdohospodárstva. „Poslanci Sme rodina namiesto zlepšovania podmienok pre potravinárov, na potravinárov útočia. Atak poslanca Karahutu je už druhým vážnym útokom Sme rodina na apolitických predstaviteľov slovenských výrobcov potravín v priebehu mesiaca. Prvým boli neakceptovateľné vyjadrenia a podanie trestného oznámenia zo strany poslanca Patricka Linharta na riaditeľku Potravinárskej komory Slovenska Janu Venhartovú za vyjadrenia k potravinovému semaforu,“ dodal SZPCC.
Vyzvali na ukončenie atakov
Za všetkých slovenských potravinárov SZPCC vyzval členov Sme rodina a šéfa a predsedu NR SR Borisa Kollára, aby prestali s politickými atakmi na slovenských výrobcov potravín. Slovenskí výrobcovia potravín zároveň predstavia svoje spoločné stanovisko k poslaneckému návrhu Jaroslava Karahutu verejnosti v najbližších dňoch.
Ľudia vyhodia takmer miliardu ton jedla ročne. Ako plytvajú potravinami Slováci
Podľa Karahutu sú osobné útoky SZPCC naňho a na hnutie Sme rodina prejavom bezduchej bezmocnosti výkonného riaditeľa slovenského zväzu pekárov Milana Lapšanského. Ten je podľa predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie jedným z autorov zákona o neprimeraných podmienkach, keď pôsobil ako generálny riaditeľ sekcie potravinárstva na agrorezorte a ako pravá ruka bývalej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej.
Klame aj Lopuchová
„Lapšanský je spolu so Slovenskou národnou stranou priamo zodpovedný za dnešný úbohý stav slovenského poľnohospodárstva, potravinárstva a za úpadok slovenského vidieka,“ uviedol Karahuta. Zároveň dodal, že Lapšanský sa osobnými útokmi snaží o prinavrátenie bezprávia a praktík typu kauzy Dobytkár, ktoré sú predmetom konania orgánov činných v trestnom konaní.
Kollárovci sa spolčili s reťazcami. Proti Mičovskému a domácim výrobcom
Ako dodal Karahuta, klame aj Lopuchová, ak tvrdí, že práve on ohrozuje slovenských potravinárov. „Pravda je taká, že môj pozmeňujúci návrh navracia do zákona rovnováhu právneho stavu medzi odberateľmi a dodávateľmi potravín a odstraňuje zásadné rozpory s ostatnými právnymi normami, ako je napríklad zákon o účtovníctve a zákon o DPH, ale aj zásadnými pravidlami EÚ. Podľa momentálne platného zákona bol odberateľ, čiže aj mliekareň, obchod alebo mäsokombinát, povinný zaplatiť dodanie tovaru aj bez dodania fakrúry, čo je v právnom štáte, ktorý je v súčasnosti členom EÚ, neprípustné,“ dodal Karahuta.
Ministra požiadali o stiahnutie zákona
SPPK v piatok požiadala listom ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského o stiahnutie zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami z legislatívneho procesu. Stiahnutie novely požaduje komora z dôvodu prebiehajúceho enormného politického tlaku na zmeny zásadných ustanovení zákona o neprimeraných podmienkach, ktoré budú viesť k oslabeniu postavenia poľnohospodárov a potravinárov v dodávateľskom reťazci.
„Zákon, ktorý sa otváral za účelom implementácie európskej smernice o nekalých obchodných praktikách, nakoniec vedie k vypusteniu zásadných neprimeraných podmienok, ktoré boli do legislatívy zapracované na základe reálnych neprimeraných praktík uplatňovaných zo strany obchodu. Platnosť týchto neprimeraných podmienok trvala len od mája 2019 a sme názoru, že neexistujú pádne dôvody na ich vypustenie. Z reálneho života totiž nevymizli,“ uviedla v stanovisku SPPK.