Nižšie platy, tržby aj viac práce. Zatvorenie obchodov v nedeľu nie je dobrý nápad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nákup, obchod, potraviny
Foto: ilustračné, Thinkstock

Zatvorenie obchodov v nedeľu nie je dobrý nápad. Konštatuje to Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá združuje najmä nepotravinový maloobchod, služby a gastro. Tento segment má totiž mnoho iných problémov a tie sa líšia od potravinového maloobchodu. Maloobchodníci zároveň veria, že prevládne zdravý rozum a táto téma sa vráti niekedy v budúcnosti, keď budú vyriešené podstatnejšie problémy.

Návrh je opäť v parlamente

Nakoľko je tento návrh opäť v parlamente a hrozí, že tento týždeň môže prejsť prvým čítaním, dovoľujeme si opätovne poukázať na problémy, ktoré jeho prijatie spôsobí,“ informuje v tlačovej správe predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský.

Iniciatíva maloobchodníkov tvrdí, že zamestnanci v maloobchode budú mať menej voľna, nakoľko teraz pracujú 15 dní v mesiaci formou krátkych a dlhých týždňov. Nedeľným zákazom predaja budú v práci dlhšie, aby naplnili fond pracovného času a stúpnu im náklady na dochádzanie do práce.

Ďalším argumentom proti zákazu je, že bez príplatkov prídu zamestnanci o približne 10 percent príjmu, čo predstavuje 100 až 150 eur. „Toto opatrenie neprinesie úsporu nákladov podnikateľov, nakoľko nákupné centrá zostanú otvorené, prenajímatelia neodpustia nájomné, u potravinárov musia bežať chladničky, fungovať budú tiež distribučné centrá a sklady,“ upresnil Krakovský.

Maloobchodníci prídu o tržby

Maloobchodníci zároveň upozorňujú, že prídu o tržby. Nedeľný obrat tvorí členom iniciatívy takmer 20 percent z celého týždňa. Prídu aj o nedeľných turistov z Rakúska a Poľska.

Časť zamestnancov príde o prácu, len u dvoch z najväčších členov iniciatívy sa stane zbytočných 200 plných úväzkov, pričom toto opatrenie sa dotkne hlavne brigádnikov. Väčšiny pracujúcich v nedeľu sa však prípadný zákaz nedotkne, pretože v maloobchode pracuje len 13 percent zo všetkých zamestnancov pracujúcich v nedeľu.

V službách a v gastre pracuje až 70 percent ľudí a tí budú aj naďalej pracovať v nedeľu. Iniciatíva slovenských maloobchodníkov zároveň upozorňuje, že návrh zákona vychádza z nesprávnych dát, keďže už dnes je počet pracujúcich v nedeľu na úrovni priemeru EÚ, čo hovoria dáta Eurostatu.

V diskusii sme opakovali mnoho argumentov, máme však stále pocit, že navrhovatelia na ne vôbec nereflektovali, čo mimochodom ukazuje aj dôvodová správa, ktorá používa identické a neaktuálne dáta. Téma sa zúžila iba na supermarkety a potraviny a aj po stretnutiach s poslancami je jasné, že problematike nepotravinového maloobchodu a dôsledkov zatvorených nedieľ nerozumejú,“ uzavrel Krakovský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Krakovský
Firmy a inštitúcie EurostatICM Iniciatíva slovenských maloobchodníkov