Z dôvodu tohtoročných prípadov falšovania označovania krajiny pôvodu hydinového mäsa u nás Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) žiada kompetentné orgány prijať viaceré opatrenia. Konkrétne má ísť o zmenu legislatívy, aby bolo povinné okamžité stiahnutie klamlivo označeného mäsa z trhu, a aby sa ihneď odobrala licencia prevádzkam, ktoré falšujú pôvod potravín.
Zintenzívniť sa podľa ÚHS musí aj dohľad a kontroly dodržiavania legislatívy v prebaľovacích a rozrábkových prevádzkach na hydinové mäso a zaviesť povinnosť označovania výrobcu mäsa a krajiny pôvodu mäsa na hornej etikete výrobku v zornom poli spotrebiteľa. Predstavitelia ÚHS o tom informovali v piatok na tlačovej konferencii.
Dva prípady falšovania
Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS) zaznamenali podľa ÚHS v prvom polroku 2021 dva prípady falšovania označovania krajiny pôvodu hydinového mäsa. ÚHS si však myslí, že ich je oveľa viac. Vo februári inšpektori zistili, že prebaľovacia firma zo Slovenska na dodacích listoch neuvádzala krajinu pôvodu hydinového mäsa a systém vysledovateľnosti krajiny pôvodu nebol preukázateľný, čo je v rozpore s nariadením Európskej komisie.
Ďalšia prebaľovacia spoločnosť v máji mala uviesť do obchodnej siete 120 ton hydinových výrobkov – kurča chladené a kuracie zadné štvrťky chladené klamlivo označených pôvodom SR, pričom slovenský pôvod dodaného hydinového mäsa nevedela kontrolnému orgánu preukázať.
Návrh riešení na boj s africkým morom ošípaných už má legislatívnu podobu, opiera sa o štyri piliere
Tým bol porušený zákaz umiestňovať na trh klamlivo označené potraviny. V oboch prípadoch išlo podľa ÚHS o klamanie spotrebiteľa a stáli za tým prebaľovacie spoločnosti, kde na prevádzke nie je stály veterinárny dozor.
Iba tri veľké hydinové bitúnky
V súčasnosti máme v SR iba tri veľké hydinové bitúnky na kurčatá so stálym veterinárnym dozorom a až 47 prebaľovacích a rozrábkových prevádzok.
COOP Jednota štartuje ekologický projekt, označovanie výrobkov pomôže Slovákom správne triediť odpad
„Tam tento dozor nie je a práve tie na trh dodávajú prevažne dovážané hydinové mäso, ktoré je v posledných rokoch spájané s mnohými aférami. To je ponúkané najmä do akcií za extrémne nízke ceny, ktoré sú výrazne nižšie ako výrobné náklady a ceny slovenských producentov hydiny,“ povedal v piatok riaditeľ ÚHS Daniel Molnár.
Kúpa mäsa z bitúnkov
Preto je podľa ÚHS dôležité, aby spotrebiteľ pri nákupe hydinového mäsa uprednostňoval hydinové mäso, ktoré bolo spracované na slovenských hydinových bitúnkoch a nie mäso od prebaľovacích spoločností.
„Túto informáciu sa spotrebiteľ spolu s krajinou pôvodu dočíta priamo na etikete výrobku. Iba tak má garanciu slovenského pôvodu hydinového mäsa a najmä jeho kvality a čerstvosti. Obchodné reťazce by takisto mali trvať na tom, aby im dodávateľ jasne a preukázateľne deklaroval pôvod dodávaného mäsa,“ dodal Molnár s tým, že aj spotrebitelia v stravovacích zariadeniach by mali byť informovaní nielen o pôvode hydinového mäsa, ale najmä o jeho výrobcovi.