Osobitný odvod považovala opozícia za diskriminujúci a v rozpore s právom EÚ už pri jeho prerokovaní v parlamente.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), hnutie Sme rodina a koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU schvaľujú krok Európskej komisie, ktorá pozastavila účinnosť zákona o osobitnom odvode pre reťazce a uvalila naň predbežné opatrenie.
Opozičné subjekty podľa svojich slov ešte pri rokovaní o tomto zákone upozorňovali Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) a aj stranu SNS ako predkladateľa, že tento zákon môže byť diskriminujúci a v rozpore s právom Európskej únie. Uviedli to v reakcii na predbežné opatrenie EK predseda SaS Richard Sulík, predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová, vedúci pracovnej skupiny pre poľnohospodárstvo v Sme rodina Jaroslav Karahuta a poslanec NR SR zo strany SPOLU Jozef Mihál.
SaS: Prišlo na naše slová
Strana SaS uviedla, že prišlo na jej slová a Európska komisia zasadila SNS tvrdý úder. „Andrej Danko preukázal, že jeho schopnosť tvoriť zákony nie je bohvieaká. Pri tomto zákone bol niekoľkokrát upozorňovaný. Ja som sa koncom minulého roka obrátil na EK s otázkou, či je zákon v poriadku“, reagoval predseda SaS Richard Sulík. Doplnil, že písal list európskej komisárke pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager.
„S ňou som sa stretol minulý týždeň, kde som ju presvedčil, že tento zákon je nedovolená štátna pomoc a nie je fér voči obchodníkom, ktorých rozdeľuje na dve skupiny. Navyše ceny potravín na jeho základe preukázateľne rastú. Vestager mi sľúbila, že bude konať prednostne tak, aby neprišlo ani k prvým platbám reťazcov, čo sa dnes stalo, za čo som rád. Dúfam, že stiahnutie odvodu bude vidieť aj na cenách potravín. Táto situácia ukázala, že slovenskí europoslanci sú v europarlamente dôležití,“ povedal Sulík.
Zlý od začiatku
Riadenie rezortov SNS a konkrétne ministerstva pôdohospodárstva sa podľa hnutia OĽaNO podobá na úplný chaos. „Ministerstvo pôdohospodárstva a vláda prijali zákon, ktorý bezprecedentne zvýšil ceny potravín a EK ide preskúmať, či nie je proti právu EÚ. Na oba problémy sme upozorňovali, ešte keď SNS ohlásila zámer predložiť tento zákon. Táto situácia je spôsobená neschopnosťou nominantov SNS a vyvoláva právnu neistotu. Ministerka síce teraz apeluje na reťazce, aby ceny znížili, no vôbec nie je isté, či v konečnom dôsledku potravinové reťazce nebudú musieť nakoniec odvod doplatiť, keďže v súčasnosti hovoríme len o predbežnom opatrení, a nie o stiahnutí zákona. EK navyše nemá žiadnu právomoc stiahnuť slovenské zákony. Celý tento proces a neistota sa môže natiahnuť na dlhé mesiace. Ministerka by mala osobitný odvod sama stiahnuť. Ľudia by mali lacnejšie potraviny a vyhli by sme sa sporom, ktoré môžu SR priviesť do súdneho sporu s EK, ktorý by stál SR nemalé zdroje,“ uviedla Veronika Remišová.
Podľa OĽaNO má ministerka Matečná pravdu, keď tvrdí, že potravinovú sebestačnosť Slovenska zničili predchádzajúce vlády svojimi katastrofálnymi rozhodnutiami. „Tu má pani Matečná pravdu. Dvanásť rokov na Slovensku vládne strana Smer, sedem rokov spoločne so stranou SNS. Ak niekto zničil potravinovú sebestačnosť, boli to práve tieto strany, ktoré ničia to najcennejšie, čo Slovensko má, a to pôdu,“ dodala Remišová.
Hnutie Sme rodina – Boris Kollár hodnotí utorkový brífing ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej ako zúfalý výkrik a prejav absolútnej neschopnosti riadiť rezort, zodpovedný za výživu občanov SR. „Hnutie Sme rodina opakovane upozorňovalo na nekompatibilitu prijatého zákona o osobitnom odvode s pravidlami voľného obchodu v EÚ a správne predpokladalo, že tento zákon, ktorý prijala NR SR 13.decembra 2018 po prelomení veta prezidenta SR, bude Európskou komisiou v priebehu krátkej doby zrušený. Naše predpoklady sa opierali o skutočnosti, že podobný odvod už bol pozastavený, prípadne zrušený EK aj v Maďarsku a Poľsku,“ zhodnotil Jaroslav Karahuta.
SPOLU má riešenie
K stiahnutiu zákona o osobitnom odvode by mohol pomôcť návrh poslancov zo strany SPOLU, ktorý je v rokovaní na aktuálnej parlamentnej schôdzi. Celý proces zrušenia odvodu by sa tak podľa SPOLU rapídne urýchlil a Slovensko by sa vyhlo prípadným sankciám. „Andrej Danko si presadil osobitný odvod napriek odporu občanov, odborárov, zamestnávateľov, obchodných reťazcov, prezidenta a opozície. Dôrazne sme upozorňovali predsedu SNS, nech to nerobí, pretože je v rozpore s právom EÚ. Zákon po 1. januári 2019 spôsobil výrazné zvýšenie cien potravín, čo dopadlo najviac na mladé rodiny a dôchodcov, prípadne ľudí s nízkymi príjmami. My ako strana SPOLU podávame koalícii pomocnú ruku tým, že máme v NR SR návrh na zrušenie osobitného odvodu a zrušiť ho tak parlament môže už v najbližších dňoch. Tým by sa zmiernili dopady tohto zákona,“ uzavrel Jozef Mihál.