Pandémia výrazne zasiahla aj sektor prvovýrobcov mlieka, musia bojovať s nedostatkom pracovníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mlieko, mliekar
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na druhú vlnu pandémie sa prvovýrobcovia mlieka pripravili, no pre vysoký výskyt nákazy čelia ešte väčším personálnym problémom ako v prvej vlne. Konštatovala to v utorok riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Margita Štefániková.

Už v minulosti boli medializované informácie, že nedostatok pracovníkov v sektore mlieka bol pritom celosvetový ešte pred vypuknutím pandémie.

„Napriek zložitej situácii v podnikoch prvovýroby, sa nám počas celého roka spoločnými silami podarilo zabezpečiť, aby sa mlieko dostávalo k spracovateľom tak, ako v minulosti,“ uviedla Margita Štefániková.

Najťažší rok pre podniky prvovýroby

Rok 2020 radí sektor prvovýroby mlieka podľa SZPM k tým najťažším. Pandémia výrazne zasiahla aj chovateľov dojníc, ktorí tak museli čeliť novým výzvam aj problémom.

„Najmä počas prvej vlny pandémie podniky prvovýroby čelili nedostatku dezinfekčných prostriedkov, ochranných pomôcok a z dôvodu uzatvorenia školských zariadení a iných karanténnych opatrení aj nedostatku pracovníkov. Bola to pre nich doslova nová situácia a boli nútení zavádzať nespočetné množstvo opatrení na to, aby nahradili pracovníkov, aby ochránili ich zdravie a popritom zabezpečili starostlivosť o zvieratá a produkciu mlieka,“ vysvetlila Margita Štefániková.

Nákupné ceny mlieka výrazne neklesli

Prvovýrobcovia mlieka v končiacom sa roku kladne hodnotia fakt, že počas roka nákupné ceny mlieka neklesli výrazne pod hranicu minulého roka. V roku 2020 im z časti pomohli aj štátne podpory.

„Aj keď napríklad v rámci Zelenej nafty neboli navýšené normatívy na všetky kategórie hovädzieho dobytka s trhovou produkciou mlieka a v objemoch, ktoré sme požadovali ešte od roku 2018, vnímame to ako prvý ústretový krok ministerstva a očakávame, že v smerovaní podpory bude pokračovať aj na budúci rok,“ doplnil predseda SZPM Alexander Pastorek.

Prvovýrobcovia si stanovili priority

Prvovýrobcovia si za jednu z priorít do budúceho roka stanovili snahu nájsť vhodné opatrenia v štátnych schémach pomoci.

Len dlhodobé a predvídateľné štátne, ale aj európske opatrenia prinesú podľa SZPM stabilizáciu slovenskej prvovýroby mlieka, ktorá v nasledujúcich siedmich rokoch vyžaduje investície vo výške 250 až 300 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Margita Štefániková
Firmy a inštitúcie SZPM Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka