Slovenskí pekári vyzývajú vládu, aby dodržala slovo a podporila pekárenský sektor. Ten je pod obrovským tlakom zdražovania všetkých vstupov a nízkych odberateľských cien.
V budúcom roku tak hrozí podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) skokové zdraženie chleba a pečiva i krachovanie pekární. Zväz o tom informoval v piatok.
Situácia je kritická
„Situácia v pekárenskom sektore je kritická, pohybujeme sa aktuálne doslova na hrane prežitia. Žiaľ, musíme konštatovať, že štát je voči tomu slepý a hluchý. Ak by sme my piekli chlieb takým spôsobom, ako štát pristupuje k podpore potravinárskeho sektora a pekárov špeciálne, doteraz by si ho žiadny spotrebiteľ nekúpil, pretože by stále nebol hotový. Chceme na vládu a agrorezort apelovať, aby sa konečne kritickou situáciou v našom sektore začali zaoberať. Ak sa tak nestane, v budúcom roku už budeme možno v tento deň čítať zoznam pekární, ktoré na Slovensku zanikli,“ uviedol výkonný riaditeľ SZPCC Milan Lapšanský.
Rastúce ceny energie a plynu doliehajú aj na pekárov, na pultoch predajní môže chýbať čerstvé pečivo
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov oslovil ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana so žiadosťou o bilaterálne stretnutie.
Zväz stále čaká na odpoveď
Od svojho vymenovania v júni si totiž podľa pekárov čas pre pekárenský sektor zamestnávajúci 12 000 zamestnancov, tretinu osôb pracujúcich v slovenskom potravinárstve, nenašiel.
Na jeho odpoveď zväz stále čaká. Bývalý štátny tajomník agrorezortu Martin Fecko, jeden zo zakladateľov hnutia OĽaNO spravujúceho agrorezort, pritom podľa pekárov pred viac ako rokom verejne prisľúbil, že štát nájde spôsob, ako ich podporiť. Doteraz sa tak nestalo.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne.
Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Slovákov a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.