V dôsledku stúpajúceho počtu prípadov koronavírusu na Slovensku evidujú pekári, cestovinári a mlynári prudší nárast dopytu po výrobkoch. Pekári hlásia 40 až 50-percentný nárast dopytu, mlynári uvádzajú, že už v týchto dňoch nutne potrebujú približne 50 ľudí pri balení múk, a to pre všetky mlyny na Slovensku.
Zároveň bol Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC), ktorý zastupuje drvivú väčšinu spoločností z daného sektoru, požiadaný krízovým štábom vlády SR o informácie týkajúce sa personálnych a výrobných kapacít. Agentúru SITA o tom v utorok informovala predsedkyňa zväzu Tatiana Lopúchová.
Viac o téme: Koronavírus
Keďže pekárne a mlyny produkujú jedny z najzákladnejších výrobkov, o ktoré majú ľudia záujem, výrobu nemôžu zastaviť.
„Vláde SR sme prisľúbili, že obyvateľov neponecháme bez pekárenských či mlynských produktov. V prípade krízy zabezpečíme hotline závozy a priamy predaj základných pekárskych výrobkov, ako sú chlieb a rožok, priamo z auta na vybraných miestach v mestách a dedinách za vopred určených podmienok,“ uviedla Tatiana Lopúchová.
Ochrana vodičov je dôležitá
Zväz sa spolu s výrobcami začal pripravovať na rôzne krízové scenáre. Na základe údajov od spoločností zväz predpokladá, že ak dôjde k vysokej maródnosti, budú pekárne potrebovať približne 3 000 ľudí ako pomocný personál pre celý sektor naprieč Slovenskom. Podľa Tatiany Lopúchovej však všetko bude závisieť od vývoja situácie.
Obchodníci vítajú opatrenia voči koronavírusu, zákazníkov prosia o solidárnosť a trpezlivosť
„Je pre nás prednostne potrebné ochrániť vodičov, ktorí rozvážajú pekárenský tovar na predajne a sú vystavení najväčšiemu riziku nákazy pri kontakte s veľkým počtom ľudí, a zároveň riziku jej ďalšieho prenesenia na výrobných pracovníkov. Dôležité je však ochrániť aj ľudí vo výrobe a personál predajní. Bez nich sa výrobky ani nevyrobia, ani nedostanú ku zákazníkom,“ hovorí Tatiana Lopúchová, ktorá však upozorňuje na akútny nedostatok ochranných pomôcok.
„Požiadali sme vládu o pomoc s dodávkami respirátorov, rúšok či difúzorov na plošnú aplikáciu dezinfekcie. Taktiež by sme radi vyzvali ľudí, ktorí vedia tieto pomôcky zabezpečiť, aby sa v takom prípade obrátili na Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov. Zachovanie zdravia a bezpečnosti pri práci je pre nás prvoradé,“ zdôraznila Lopúchová.
Situácia sa nesmie zneužívať
Slovenskí pekári zároveň navrhli krízovému štábu vlády vyhlásenie cenového moratória na suroviny a obalový materiál, aby sa táto situácia nezneužívala. „Navrhujeme dočasne zafixovať ceny v celom distribučnom reťazci – u obchodníkov, dodávateľov ale i výrobcov,“ dodala Tatiana Lopúchová.
Mlynári a pekári reagujú na väčší dopyt zvýšením výroby, posilnili aj pracovné zmeny
Na Slovensku funguje 500 pekární (20 priemyselných, 40 stredne veľkých, zvyšok malé-remeselné). V celom pekárenskom sektore pracuje 12 000 pracovníkov. Z toho je zhruba 3 600 pracovníkov odbytu, čiže vodiči a predavačky, ktorí sú najviac vystavení nákaze.
Pekárne by nutne potrebovali minimálne 8 000 kusov rúšok, 3 000 kusov respirátorov a 300 kusov difúzorov na nanášanie plošnej dezinfekcie v priestoroch výroby a na ložných plochách áut pre všetky pekárne. Zároveň potrebujú zaistiť aj dezinfekčné prostriedky aspoň 12 000 kusov na týždeň, jednorazové rukavice v objeme aspoň 3 600 balení na týždeň.