Rastúce ceny potravín zvýšia potravinové podvody, tvrdí Potravinová komora Slovenska (PKS). Potravinári preto vyzývajú na zmenu úradnej kontroly potravín a presun úradnej kontroly potravín v zariadeniach spoločného stravovania z regionálnych úradov verejného zdravotníctva na regionálne veterinárne a potravinové správy. Informuje o tom riaditeľka PKS Jana Venhartová v tlačovej správe.
Tlak na prijateľnú cenu jedál
„Prevádzky spoločného stravovania sú skutočnou šedou zónou, čo sa týka kvality, pôvodu a bezpečnosti používaných potravín. Súčasný ekonomický tlak na udržanie prijateľnej ceny podávaných jedál pri náraste cien surovín zvyšuje nebezpečenstvo, že prevádzkovatelia siahnu po surovinách, ktoré nespĺňajú požiadavky na ich bezpečnosť a kvalitu. V záujme ochrany spotrebiteľa je preto kľúčové maximálne zefektívniť úradnú kontrolu,“ uvádza prezident PKS Daniel Poturnay.
Ceny mäsa a mäsových výrobkov sa zvýšia o 25 až 30 percent a možno porastú ešte výraznejšie
Slabinou úradnej kontroly potravín je efektívnosť a rýchlosť stiahnutia problematických výrobkov z trhu, a to najmä v zariadeniach spoločného stravovania.
V momente, keď kontrolné orgány identifikujú prevádzky, do ktorých sa problematické potraviny dostali, sú už tieto potraviny dávno spotrebované. Väčšinou ide pritom o produkty živočíšneho pôvodu ako hydinové č bravčové mäso, vajcia alebo mliečne výrobky.
Problémom aj ambulantný predaj
Ďalší problém vidí PKS v oblasti ambulantného predaja potravín, a to najmä v severných okresoch Slovenska. Často je v nich totiž zaznamenávané porušenie dodržiavania hygienických požiadaviek na prepravu, zachovávanie teplotného reťazca či označovanie potravín distribútormi z Poľska.
Zväz pekárov kritizuje Lidl za odmietnutie zaplatenia výrobných nákladov, poukázal na dobré tržby reťazca
„PKS všetkým prevádzkovateľom spoločného stravovania ale aj spotrebiteľom odporúča, aby výrobky odoberali od osvedčených dodávateľov a vždy si overili pôvod dodávaných potravín. V tejto neľahkej dobe je rovnako dôležité podporiť dodávateľov potravín zo Slovenska a udržať tak v našej krajine zamestnanosť a pridanú hodnotu,“ uzatvára Poturnay.
Agentúra SITA požiadala Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o reakciu.