Potravinári zdanenie sladených nápojov zásadne odmietajú, podľa nich to nebude vplývať na zníženie obezity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
cukor, sladené nápoje
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Potravinári odmietajú zdanenie sladených nealkoholických nápojov, nakoľko ide o čisto politické zadanie, ktorým sa má zvýšiť príjem do štátneho rozpočtu.

Uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) s tým, že na základe skúsenosti z iných krajín nepredpokladá pozitívny vplyv na zníženie obezity a zlepšenia životného štýlu obyvateľstva. Komora zároveň pozitívne ohodnotila fakt, že daň sa nebude vzťahovať na ochutené mlieka a jogurtové nápoje.

Zastávame názor, že ak predkladateľ zákona chce, aby sa najohrozenejšie skupiny obyvateľov stravovali zdravo, tak nie je správne zvyšovať daň na mlieko a mliečne výrobky, ktoré patria medzi základné potraviny. Som rád, že si to na ministerstve financií uvedomili,“ zhodnotil Marián Šolty, podpredseda SPPK a prezident Slovenského mliekarenského zväzu.

Efektívnosť na zdravší spôsob života

SPPK dodala, že podľa informácií z Maďarska, Belgicka, Francúzska a Fínska, ktoré zaviedli obdobnú daň v rokoch 2010 až 2012, nie je možné vyvodiť jednoznačný záver o jej efektívnosti na zdravší spôsob života spotrebiteľov. Miera nadváhy oproti priemeru EÚ klesla totiž len v jednej z týchto krajín.

Napríklad Nórsko daň zo sladených nápojov zrušilo v roku 2021 z dôvodu neefektívnosti a rozšírenia cezhraničného nakupovania vo Švédsku. Zo žiadnych dostupných dát nevyplýva, že by Slovensko patrilo ku krajinám s nadmernou spotrebou sladených nápojov. Práve naopak ich spotreba podľa Štatistického úradu medzi rokmi 2010 až 2022 klesla o 33 % a zároveň spotreba neochutených a nesladených nápojov stúpla od roku 2009 do roku 2022 o 51,5%,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Daň na ochutené pivo a radlery

Komora doplnila, že v rámci medzirezortného pripomienkového konania vzniesla zásadnú pripomienku k zákonu ako celku. Okrem toho nesúhlasila napríklad ani so zavedením dane na ochutené nealkoholické pivo a radlery.

Konzumácia takýchto nápojov je celosvetovým trendom zameraným na znižovanie konzumácie alkoholu a propagáciu zdravšieho životného štýlu a to aj v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie. Produkcia nealkoholického piva a radlerov dosahuje takmer štvrtinu produkcie piva na Slovensku,“ spresnila Holéciová.

Zavedenie takéhoto typu dane v krajinách, ktoré sú sebestačné ako napríklad Slovensko v produkcii cukru je kontraproduktívne. Toto sa deje v podstate takmer iba v krajinách deficitných z pohľadu produkcie cukru. Dané opatrenie má totiž najväčší dosah práve na výrobcov cukru bez ich možnosti ovplyvniť vývoj znižujúceho sa dopytu po ich produkte,“ uviedol Daniel Molnár, predseda Únie potravinárov Slovenska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel MolnárJana HoléciováMarián Šolty
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSlovenský mliekarenský zväzSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraŠtatistický úrad Slovenskej republikySvetová zdravotnícka organizácia (WHO)