Pivovar vo Veľkom Šariši už vyrába svoje pivo zo slnka. Hlavným zdrojom bezemisnej elektriny je novopostavený najväčší slovenský solárny park v Iliašovciach, ktorý je zároveň príkladom využitia agrovoltiky na Slovensku.
Na výrobe piva zo slnka sa podieľa aj vlastná fotovoltická elektráreň v areáli pivovaru. Vďaka prechodu pivovaru na plne obnoviteľné zdroje elektriny sa zníži jeho uhlíková stopa o 18 percent. Každoročne tak pivovar ušetrí 1 386 ton oxidu uhličitého v podobe emisií.
Koncept agrovoltiky
„Potvrdili sme líderské postavenie Prazdroja nielen na slovenskom pivnom trhu, ale aj v implementácii udržateľných riešení vo výrobe. Sme tiež o krok bližšie na ceste za uhlíkovou neutralitou výroby, ktorú plánujeme dosiahnuť do roku 2030,“ uviedol obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko Martin Grygařík.
Vo Veľkom Šariši sa rekonštruuje srdce pivovaru, najväčšia investícia za posledných 30 rokov bude stáť 4,6 milióna eur
Až 92 percent bezemisnej elektriny ročne pre pivovar a sladovňu vo Veľkom Šariši vyprodukuje solárny park v Iliašovciach s kapacitou 6,3 MWp. Park vyrástol na ploche 8,8 hektára, čo zodpovedá výmere viac ako 12 futbalových ihrísk. Tvorí ho 10 582 fotovoltických modulov, ktoré ročne vyrobia 7,2 GWh elektriny.
Okrem produkcie elektriny solárny park podporuje aj miestne poľnohospodárstvo cez koncept agrovoltiky. Ovce, ktoré sa na trávnatej ploche solárneho parku pasú, pomáhajú prirodzene udržiavať trávnik.
Zdroj zelenej energie
„Vďaka solárnemu parku v Iliašovciach sme napomohli vzniku nového lokálneho zdroja zelenej energie, ktorý prispeje k ozeleneniu celej slovenskej energetickej sústavy. Ďalšou výhodou je, že elektrinu nebudeme musieť prevážať zo zahraničia, čím sa znížia jej straty,“ vysvetlil manažér pre udržateľnosť pivovaru Ivan Tučník.
Pivovar Šariš bude po novom využívať energiu zo solárneho parku, do zelenej energie investujú viac ako šesť miliónov (video)
Ďalších sedem percent spotreby doplní vlastná fotovoltická elektráreň, ktorá je postavená priamo v areáli pivovaru na dovtedy nevyužívanom pozemku. Skladá sa zo 708 panelov na ploche 7 100 m2, čo je približne o veľkosť jedného futbalového ihriska. Táto fotovoltická elektráreň ročne vyprodukuje 0,5 GWh elektriny, čo predstavuje spotrebu približne 220 slovenských domácností. Ďalšou témou pri napĺňaní plánu dosiahnuť do roku 2030 uhlíkovú neutralitu bude v pivovare teplo.
Rekonštrukcia varne
„Nový kotol, ktorý sme v pivovare vymenili v roku 2023, dnes funguje na zemný plyn, no do budúcnosti je pripravený na spaľovanie biometánu, zmesi vodíka a zemného plynu, ale aj čistého vodíka. Preverujeme taktiež ďalšie alternatívy,“ vysvetlil manažér Pivovaru Šariš Petr Kwaczek.
Eurokomisia zaregistrovala Trnavský slad ako nové chránené zemepisné označenie
Pivovar v súčasnosti rekonštruuje varňu, ktorá má znížiť tepelné straty a energetické náklady. Zároveň zníži tvorbu emisií o 128 ton oxidu uhličitého ročne. K ďalšiemu znižovaniu emisií oxidu uhličitého prispeje aj inštalácia tepelných čerpadiel, ktorá je na pláne v priebehu nasledujúcich piatich rokov.