Zrušenie kvót ohrozilo odvetvie cukru, myslí si predseda predstavenstva Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, u poľnohospodárov sa vytvoril negatívny sentiment k pestovaniu cukrovej repy.
Malé cukrovary v ohrození
Európska komisia zverejnila štúdiu o adaptačných stratégiách dodávateľského reťazca cukru po ukončení kvót na cukor v rámci Európskej únie. Zároveň informovala o tom, že ukončenie systému kvót na cukor aj v kombinácii so zrušením minimálnej ceny na cukrovú repu malo iba nepriame účinky na ekonomickú životaschopnosť dodávateľského reťazca cukru.
Odvetvie cukru v EÚ preukázalo odolnosť po skončení kvót, výrobcovia sa prispôsobili príležitostiam
Podľa Abeloviča je zaujímavé, že Európska komisia vydala takýto materiál, aj z toho dôvodu, že hodnotí vlastné opatrenia. „My si myslíme, že zrušenie kvót ohrozilo odvetvie cukru hlavne vo východnej časti Európskej únie a to v menších krajinách, alebo krajinách, ktoré majú menšie cukrovary, alebo v krajinách, ktoré majú nepriaznivejšie klimatické podmienky. Ide napríklad o Českú republiku, Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Rumunsko a tiež aj Taliansko,“ uviedol.
Dopady v týchto krajinách sú totiž iné ako vo väčších, ktoré majú väčšie kapacity z hľadiska ekonomiky z rozsahu alebo majú priaznivejšie klimatické pomery pre pestovanie cukrovej repy.
Zníženie produkcie cukrovej repy
Nízka cena cukru sa odrazila na cene cukrovej repy. Táto situácia z agronomického hľadiska v rokoch 2019 a 2020 viedla k tomu, že sa upúšťalo od pestovania cukrovej repy.
Globálne ceny potravín sú na najvyššej úrovni od júla 2011, zdraželi najmä obilniny a oleje
„Mnoho poľnohospodárov, ktorí pestujú cukrovú repu zvažovali, či vôbec budú aj naďalej pestovať cukrovú repu. Táto hrozba tu bola a naďalej pretrváva. Čo je možné potvrdiť je, že ceny sa mierne zlepšili, na druhej strane inflačná špirála na konci roku 2021 dramatickým spôsobom ovplyvnila náklady,“ skonštatoval Abelovič s tým, že náklady sa zvýšili najmä z hľadiska hnojív a ochrany rastlín a na strane cukrovarov z pohľadu energií a to najmä plynu. Rovnako vzrástli ceny chemikálií a materiálov, ktoré sa v cukrovarníctve používajú.
Zatváranie cukrovarov
Európska komisia v štúdii tvrdí, že obchodná politika Európskej únie nemala vplyv na ekonomickú životaschopnosť jednotlivých subjektov. Podľa Abeloviča je však realita iná.
„Treba si pozrieť koľko cukrovarov sa počas daného obdobia zatvorilo. Bolo to 14 cukrovarov v rámci Európskej únie. Zatvorenie cukrovarov totiž znamená, že sú už ďalej ekonomicky neefektívne. Keď sa cukrovar zavrie, už nikdy sa neobnoví,“ podčiarkol.
Poľnohospodári začali cukrovarnícku kampaň, Slovensko zostáva vo výrobe cukru sebestačné
Za ďalší dôležitý fakt považuje to, že plocha cukrovej repy nerastie, práveže má tendenciu sa zmenšovať a to nielen v tomto regióne, ale v celej Európskej únii.
„Po zrušení kvót tá ekonomika pestovania a výroby sa dramaticky zmenila a cukrová repa už nie je tak zaujímavá plodina ako bývala,“ uzavrel Abelovič.
Na trhu s cukrom je rovnováha
Ukončenie systému kvót v roku 2017 poskytlo výrobcom možnosť prispôsobiť svoju výrobu obchodným príležitostiam, najmä tým, že mohli preskúmať nové vývozné trhy. Úprava výroby cukru a mierny nárast cien v posledných rokoch naznačujú, že trh s cukrom nachádza novú rovnováhu.
Európska komisia publikovala Štúdiu o adaptačných stratégiách dodávateľského reťazca cukru po ukončení kvót na cukor. Analyzovala v nej predovšetkým tie faktory, ktoré prispievajú k odolnosti sektora cukru.
Európska únia dostala vlani menej ekologických potravín, môže za to pokles dovozu obilnín a cukru
Výsledky štúdie poukazujú na to, že odvetvie cukru v Európskej únii preukázalo odolnosť po skončení kvót. V únii sa nimi riadila výroba cukru takmer 50 rokov.