Slovenské pečivo je v ohrození. Transakčná daň podľa pekárov zvýhodňuje dovoz, domáci výrobcovia môžu zaniknúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chlieb, pečivo, rožky
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zavedenie transakčnej dane znevýhodní pekárov, ktorí produkujú z domácich surovín, keďže musia platiť daň na každej úrovni od poľa až po pult, zatiaľ čo dovozcovia tovaru zo zahraničia ju zaplatia len raz. Povedal predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský s tým, že pekári nebudú schopní udržať aktuálne odbytové ceny.

Zvýhodnenie zahraničných dovozov

„Nová transakčná daň výrazne zvýhodňuje zahraničné dovozy, ktoré raketovým tempom stúpajú už niekoľko rokov a zásadným spôsobom oslabujú domácich výrobcov potravín. Táto nová daň zároveň najviac zasiahne naše malé a stredne veľké prevádzky pekárov a cukrárov, ktoré nevedia využiť úspory z rozsahu a ktorí nevedia znížiť počet transakcií. Keďže majú objemy transakcií nízke, zakaždým budú musieť zaplatiť túto novú daň v plnej výške,“ vysvetlil Lapšanský.

Podľa SZPCC, slovenskí výrobcovia potravín nedisponujú štátnymi podporami, čo im znemožňuje kompenzovať rastúce náklady. Sektor výroby chleba, pečiva a cestovín zamestnáva viac ako tretinu ľudí v potravinárstve, no čelí zvýšeniu daní z príjmov právnických osôb v roku 2025.

Výzva na systémové riešenia

Zväz poukázal na to, že v okolitých krajinách a najmä v Českej republike dochádza k finančnej stabilizácii pekárskeho odvetvia, s rastúcimi investíciami do jeho modernizácie a aj k hospodárskemu rastu. „Situácia v našom segmente bude v roku 2025 a 2026 zrejme presne opačná,“ zdôraznil Lapšanský.

Predseda SZPCC vysvetlil, že pre slovenských výrobcov bude veľmi zložité udržať súčasnú cenovú úroveň bez zásadného dopadu na ich hospodárenie. „Ak štát nezačne konať systémovými podporami, investičnými výzvami a znižovaním nákladov na strane štátu, výroba potravín začne na Slovensku upadať. Sme na spoločnom európskom trhu, kde je silná konkurencia a v zahraničí aj silná štátna podpora výrobcov potravín. Treba si uvedomiť, že o tom aký sortiment bude na slovenských pultoch rozhodujú len a len obchodné reťazce. Ak sa štát nespamätá, spotrebitelia na nich už v budúcnosti slovenské potraviny vysokej kvality nenájdu.“ uzavrel Lapšanský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie: SZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov