- aktualizované 23. decembra, 14:20
Slovenských pekárov znepokojil plán obnovy a odolnosti, ktorý poslalo Ministerstvo financií SR Európskej komisii. V návrhu totiž absentuje podpora potravinárstva. A to napriek tomu, že potravinová sebestačnosť je súčasťou programového vyhlásenia vlády i volebných programov vládnych strán.
Znepokojenie netají ani Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). To, že agropotravinárstvo nepatrí medzi navrhnuté oblasti podpory, je pre SPPK obrovským sklamaním. Plán obnovy EÚ je totiž historickou príležitosťou, ako stabilizovať domáci agropotravinársky sektor.
„Túto šancu nesmieme premeškať, je to pre nás neprijateľný fakt. Vidieku, poľnohospodárstvu a potravinárstvu bolo nastavené zrkadlo. Sme zvedaví na reakciu nášho rezortného ministerstva, lebo z nášho pohľadu sa z faktu, že agropotravinársky sektor sa nedostal do priorít plánu obnovy EÚ, vyhovoriť nedá,“ reagoval v tlačovej správe predseda SPPK Emil Macho.
Štát prevenciu nerieši
Štát si ide cez EÚ požičať takmer šesť miliárd eur, no vláda nedá podľa pekárov z tejto sumy na podporu výroby domácich potravín ani euro. V tlačovej správe to uviedol Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZCPP).
„Na podporu zdravia chce dať štát takmer 1,5 miliardy eur a neráta s podporou výrobcov kvalitných, domácich potravín. Všetky opatrenia, ktoré navrhuje financovať, pritom riešia len následky nezdravého životného štýlu. Prečo štát nerieši predovšetkým prevenciu,“ pýta sa výkonný riaditeľ SZPCC Milan Lapšanský.
Potravinárom hrozí, že budú predávať so stratou. Zo zákona vypadla jedna podmienka a prsty v tom má Korčokov úrad
Konzumácia kvalitných potravín je podľa neho spolu s pohybom a spánkovým režimom základnou prevenciou fyzického aj psychického zdravia. „Prevencia by štátu teda náklady šetrila. Hovoriť o zdravom živote bez kvalitných domácich potravín je nemožné,“ povedal Lapšanský.
Ďalšia rana pre pekárov
Následky pandémie sa musia podľa SPPK urgentne riešiť z finančných prostriedkov primárne na to vyčlenených, a tými sú zdroje z plánu obnovy EÚ. Akékoľvek iné spôsoby podpory poľnohospodárstva a potravinárstva a prípadných kompenzácií totiž vždy pôjdu na úkor iných opatrení a iných oblastí.
„Aj samotný minister pôdohospodárstva pred časom naznačil, že pokiaľ sa chlebové odvetvie do Plánu obnovy nedostane, bude to pre neho neprijateľný stav,“ doplnila hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Pre pekárov pritom znamená absencia podpory potravinárstva v pláne obnovy ďalšiu ranu. Výrazne ich zasiahla pandémia, vážne výpadky zaznamenávajú pre zastavenú prevádzku reštaurácií a hotelov.
Stále čakajú na pomoc
Okrem toho vynakladajú stovky tisíc eur na hygienické opatrenia v súvislosti s pandémiou. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov preto vyzýva vládu, aby svoje kroky prehodnotila a zakomponovala do plánu obnovy a odolnosti aj podporu agropotravinárskeho sektora.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Pekári ostro vystúpili proti novele zákona, boja sa návratu agresívnych praktík reťazcov
„Napriek tomu, že pekári neustále plynule zásobujú obyvateľov Slovenska čerstvým pečivom, štát ich vylúčil z covid pomoci a nemohli sa uchádzať ani o prostriedky na podporu z úradov práce. Zatiaľ sa stretávame len so sľubmi, veríme, že konečne príde aj reálna pomoc,“ dodal Lapšanský.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby pečiva i cukroviniek Slovákov i Sloveniek a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.
Obavy má aj ministerstvo pôdohospodárstva
Informáciu o nezaradení priorít agrosektora do plánu obnovy považuje vedenie ministerstva pôdohospodárstva za znepokojivé, uviedla hovorkyňa rezortu Anežka Šrojta Hrdá. Začiatkom budúceho roka chce rezort iniciovať stretnutia s ministrom financií Eduardom Hegerom, na ktorých sa budú hľadať spoločné riešenia aktuálnej situácie poľnohospodárov, potravinárov a lesníkov.
„MPRV intenzívne pracovalo na príprave komponentov pre plán obnovy, o ktorom verilo, že nie je určené pre jednotlivé rezorty, ale pre celú krajinu a jej obyvateľov,“ uviedla hovorkyňa rezortu. Zároveň dodala, že choroba ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského, ktorá prišla vo veľmi nevhodnom čase, neumožňuje poskytnúť priame vyjadrenie Jána Mičovského.
Vedenie ministerstva však nezostáva závislé len na pláne obnovy. „Minister Mičovský od svojho nástupu robí všetky kroky preto, aby sa zvýšila transparentnosť a efektívne využívanie zdrojov, ktoré budú aj v budúcnosti naalokované v rezorte. Na každej zákazke pre ministerstvo v súčasnosti ušetríme 20 až 60 percent finančných zdrojov, a preto sme presvedčení, že po nastavení systémových krokov vedúcich k šetreniu zdrojov, ale aj po rokovaniach s Ministerstvom financií SR, dosiahneme navýšenie rozpočtu pre našich agropotravinárov a lesníkov,“ dodala generálna tajomníčka služobného úradu MPRV Vladimíra Fabriciusová.