Slovenskí včelári zaznamenali v roku 2020 katastrofálne nízku úrodu medu. Zmeny klímy a priebeh počasia v roku 2020, najmä dlhotrvajúce daždivé a studené počasie so striedavými vysokými horúčavami, spôsobilo slovenskému včelárstvu najväčší výpadok za posledné tri dekády.
Konštatoval to v piatok pre agentúru SITA predseda Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milan Rusnák. Vzhľadom na kritickú situáciu slovenskí včelári už požiadali o urgentnú pomoc Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Včelstvá zaznamenávajú hladomor
„Výrazné poklesy sme zaznamenali u agátových, lipových, kvetových, zmiešaných, ale aj medovicových medov. Celkovo tohtoročná úroda medu dosiahla len tretinu bežného priemerného roku,“ povedal Milan Rusnák.
Únia zlyháva v ochrane opeľovačov a dovoľuje pesticídy, tvrdí Európsky dvor audítorov
Slovenský zväz včelárov (SZV) upozorňuje, že hrozí nedostatok slovenského medu pre občanov. S vysokou pravdepodobnosťou bude slovenský med chýbať aj na tohtoročné Vianoce.
„Celkovo sú úrody medu najnižšie za posledných 30 rokov. Na území Slovenska sú včelstvá bez dostatočnej kvetinovej výživy a mnohé včelstvá zaznamenávajú hladomor,“ vysvetlil predseda SZV.
Rovnaký osud postihol aj ďalšie európske krajiny
Slovensko tak tento rok postihol osud ostatných európskych krajín. V roku 2020 je totiž nedostatok medu a potravy pre včelstvá zaznamenaný v celej Európe. Veľmi rýchle klimatické posuny v kvitnutí jednotlivých druhov rastlín spôsobované klimatickou zmenou vyvolávajú nárazové nektárové a peľové znášky v krátkych časových obdobiach.
Včela medonosná sa dostala do vládneho programu, prioritou bude jej ochrana
To spôsobuje takzvané znáškové medzery, ktoré môžu byť pre včelstvá, ale aj ostatné opeľovače, kľúčové nielen pre ďalší rozvoj, ale aj pre prežitie.
Slovenský zväz včelárov združuje 15 112 členov s 240 782 včelstvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 143 základných organizácií. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie stoviek mladých včelárov na Slovensku.