Slovensko čelí výzvam v potravinárskom sektore, deficit v obchodoch sa vďaka vírusovým ochoreniam prehĺbil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchod, nákup, potraviny, mlieko
Foto: Ilustračné, www.thinkstockphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko sa v posledných rokoch potýka s pretrvávajúcim deficitom v zahraničnom obchode s potravinami. Ten sa podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka ešte viac prehĺbil v dôsledku vírusových ochorení, ako sú vtáčia chrípka a slintačka a krívačka.

Zvýšený dovoz vajec

Tieto ochorenia zasiahli slovenské chovy a produkciu v oblasti živočíšnej výroby, čo viedlo k nútenej likvidácii nosníc a zvýšeniu dovozu vajec.

V posledných dvoch mesiacoch minulého roka sa dovozy vajec na Slovensko medziročne zvýšili o viac ako 60 %, zatiaľ čo vývozy klesli o viac ako polovicu. Maloobchodná cena vajec na Slovensku vzrástla o takmer 26 %, čo je podľa analytika výrazne viac ako priemer v krajinách .

Aktuálne šírenie slintačky a krívačky môže podľa Koršňáka ovplyvniť domácu produkciu mlieka a hovädzieho mäsa, čo môže zvýšiť tlak na ich maloobchodné ceny. Slovensko je dlhodobo závislé od dovozov viacerých druhov potravín, najmä spracovaných potravín.

Domáci potravinový priemysel

Naopak, je čistým vývozcom obilnín, olejnín a živých zvierat. Nedostatočné kapacity domáceho potravinárskeho priemyslu prispievajú k deficitnej bilancii v obchode so spracovanými potravinami.

V roku 2024 sa na Slovensko v čistom vyjadrení doviezli potraviny v sume 386 eur na obyvateľa, pričom deficit v obchode s potravinami určenými prevažne domácnostiam dosahuje až 521 eur na obyvateľa.

Slovensko vykazuje prebytkovú bilanciu v obchode s nespracovanými potravinami, avšak najväčším prispievateľom k deficitu sú mäso, ryby a mäsové výrobky.

Mierna prebytkový bilancia

EÚ ako celok vykazuje mierne prebytkovú bilanciu v zahraničnom obchode s potravinami, no Slovensko stále nie je podľa Koršňáka krajinou EÚ s najvýraznejším deficitom. Väčší deficit zaznamenalo až osem krajín EÚ.

Pre domáce verejné politiky je vysoký deficit v obchode so spracovanými potravinami dôvodom na zamyslenie. Podpora rozvoja potravinárskeho priemyslu a poľnohospodárstva s vyššou pridanou hodnotou by mohla priniesť stabilizáciu slovenského vidieka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať