Slováci obmenili jedálniček. Prednosť dávali lacnejšiemu mäsu a menej siahali po zelenine či alkohole

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny, mäso, alkohol, zelenina, cestoviny
Foto: koláž SITA webnoviny/www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slováci a Slovenky v roku 2022 obmenili jedálniček. Zvýšili spotrebu zemiakov, múky, strukovín či cestovín a obmedzili konzumáciu zeleniny, ovocia, mlieka, ale aj alkoholu. Jedálny lístok prispôsobili neúmerne zvýšeným cenám potravín.

Po lacnejšom mäse siahali častejšie

Priemerná spotreba lacnejších potravín vzrástla. Štvorčlenná rodina spotrebovala v priemere o 10 kilogramov viac zemiakov ako rok predtým. Spotrebitelia podľa údajov slovenského štatistického úradu čoraz častejšie siahli po lacnejšom mäse.

Spotreba hydiny v štvorčlennej rodine vzrástla o 3 kilogramy na úkor bravčového mäsa. Hoci hydinové mäso medziročne zdraželo takmer o tretinu, stále je lacnejším variantom ako bravčové. Kilogram pitvaného kurčaťa stál minulý rok podľa štatistík 3,20 eur, kilo bravčovej krkovičky 5,60 eur. Tento rok v októbri už kilové kurča stálo 3,60 a bravčové takmer 7 eur.

Rast konzumácie mäsa sa zabrzdil

Neustále zdražovanie zabrzdilo rast konzumácie mäsa na Slovensku. Tá od roku 2015 rástla spolu so zlepšujúcou sa príjmovou situáciou a spočiatku nízkou infláciou. Vlani sa rast zastavil, spotreba mäsa na jedného obyvateľa klesla mierne pod úroveň roka 2021. Slovák zjedol za rok v priemere 71 kilogramov mäsa, z toho viac ako polovicu tvorilo bravčové.

Mäso, ryba alebo vegetariánsky ekvivalent však chýbal na stole každý druhý deň takmer šestnástim percentám slovenských domácností. Vyšší podiel domácností spomedzi krajín Európskej únie, ktoré boli nútené odoprieť si mäsité jedlá, malo len Bulharsko a Rumunsko.

To odráža zrýchlený rast cien potravín, ktoré sa stali menej dostupné najmä v niektorých sociálnych skupinách. V takejto situácii sa ocitlo takmer 30 percent slovenských osamelých dôchodcov starších ako 65 rokov. Ani štvrtina úplných rodín s tromi a viac deťmi nemala obdeň mäso či rybu.

Klesla aj spotreba zeleniny a ovocia

Spotreba zeleniny klesla o 12 kíl, ovocia o viac ako 2 kilogramy na štvorčlennú domácnosť. Vysoký príjem ovocia a zeleniny je pritom spojený s nižším rizikom chronických ochorení. Vyše 12 percent ľudí v Európskej únii, tretina v Írsku, ale len necelých deväť percent na Slovensku podľa posledného zisťovania denne zjedla minimálne päť porcií ovocia a zeleniny.

Slováci obmedzili aj konzumáciu vína, piva či nealkoholických nápojov. Priemerná spotreba nápojov odráža aj zmenu zvyklostí vo využívaní reštauračných a hotelových služieb.

Návštevy reštaurácií či cateringové služby boli značne obmedzené počas pandemických rokov. Ich podiel na spotrebných výdavkoch domácností sa ani v roku 2022 nevrátil na predpandemickú úroveň. Domácnosti čoraz viac uprednostňovali skôr nákupy potravín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať