Index cien potravín FAO dosiahol podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) vo februári 2020 v priemere 180,5 bodu, čo je o 1,9 bodu menej (o 1 %) ako v predchádzajúcom mesiaci. Zároveň je však hodnota indexu stále o 13,5 bodu (8,1 %) vyššia ako vo februári minulého roka.
„Aktuálny pokles je prvým po štyroch mesiacoch neustáleho stúpania. Dôvodom bol prudký pokles vývozných cien rastlinných olejov. V menšej miere ovplyvnili stav ceny mäsa a obilnín. Naopak, rast sme zaznamenali pri cenách mlieka či cukru,“ ozrejmil na internetovej stránke SPPK Matej Korpáš z tlačového odboru komory.
Cenu pšenice zasiahol koronavírus
Index cien obilnín FAO zaznamenal vo februári v priemere 167,8 bodu, čo je o 1,5 bodu (0,9 %) menej ako v januári. Medzinárodné ceny všetkých hlavných obilnín okrem ryže vo februári klesli.
Ceny pšenice boli podľa SPPK vo všeobecnosti nižšie, čiastočne v dôsledku pokračujúcich dobre zásobovaných trhov, k poklesu cien prispel aj negatívny vplyv na dopyt vyplývajúci z rozšírenia koronavírusu (COVID-19).
„Poklesli aj ceny kukurice, ktoré ovplyvňovali zhoršujúce sa hospodárske vyhliadky zo strany krmivárskeho odvetvia. Naopak, medzinárodné ceny ryže sa už druhý mesiac po sebe zvyšovali. Ceny ovplyvňuje silný dopyt z ďalekého východu a východnej Afriky,“ pokračoval Korpáš.
Za mliečne výrobky si priplatíme
Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO podrástol od januára o 9,2 bodu (4,6 %) a dosiahol priemer 209,8 bodu. Index stúpal už štvrtý mesiac po sebe.
Cenové ponuky pre syr sa vo februári podľa SPPK prudko zvýšili až o 20 bodov (10,6 %) v dôsledku sprísnených vývozných dodávok z Nového Zélandu so sezónnym poklesom výroby mlieka, ktoré ešte viac zvýraznila znížená vývozná dostupnosť z Austrálie.
„Naopak, ponuky sušeného odstredeného mlieka (SMP) a sušeného plnotučného mlieka (WMP) sa naopak znížili, v dôsledku spomalenia nákupov v Číne (v dôsledku šírenia koronavírusu), najväčšieho dovozcu sušeného mlieka na svete,“ doplnil Korpáš.
Lacnejšie hovädzie mäso
Index cien mäsa FAO dosiahol vo februári priemerne 178,6 bodov, čo predstavuje pokles o 3,7 bodu (2 %) oproti januáru. Ide zároveň o druhý mesiac poklesu po 11 mesiacoch mierneho rastu.
Medziročne index stúpol o 15,9 bodu (9,8 %). Vo februári najviac klesli medzinárodné ceny ovčieho mäsa, po ktorom nasledovalo hovädzie mäso.
„K tomuto poklesu dopomohlo zníženie dovozu z Číny. Ceny hydinového mäsa sa dostali pod mierny tlak v dôsledku nižších nákupov v Ázii,“ vysvetlil Korpáš.
Dlhodobé suchá sa odrazili na cene cukru
Index cien cukru FAO dosiahol vo februári v priemere 209,7 bodu, čo je o 9,0 bodu (4,5 %) viac ako v januári. Február bol piaty po sebe idúci mesiac rastu a dosiahol najvyššiu úroveň od mája 2017.
Posledný nárast odrážal podľa SPPK predovšetkým vyhliadky na nižšiu produkciu v Indii, ako aj v Thajsku, v dôsledku dlhodobého sucha.
„Ceny podporoval aj silný globálny dopyt po dovoze najmä z Indonézie, najväčšieho dovozcu cukru na svete. Neustále oslabovanie brazílskej meny (Real) voči americkému doláru však obmedzovalo rozsah nárastu svetových cien cukru,“ uzavrel Korpáš.
Index cien potravín FAO (FAO Food Price Index; FAO je skratka pre Food and Agriculture Organization, v preklade Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít. Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.