Svetové ceny potravín konečne mierne klesli. Index cien potravín FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) dosiahol v júni 173 bodov, čo je hodnota o 0,5 bodu nižšia ako v predošlom mesiaci. Zvýšili sa síce ceny obilnín, cukru i mäsa, no ceny mliečnych výrobkov a rastlinných olejov výraznejšie klesli.
Ukončilo sa tak obdobie takmer piatich mesiacov nepretržitého zvyšovania svetových cien potravín. Informoval o tom Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Index cien rastlinných olejov FAO poklesol v júni na 125,5 bodu z 127,4 bodu v máji. Táto hodnota je najnižšia od decembra 2018. „Najnovší pokles odráža najmä oslabenie cien palmového oleja a sójových olejov, zatiaľ čo slnečnicový olej a hodnoty repkového oleja sa mierne zvýšili,“ uviedol Korpáš.
Cena mäsa stúpla
Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO zaznamenal v júni v priemere 199,2 bodu, čo predstavuje medzimesačný pokles o 26,9 bodu. Ide však o prvý pokles za posledných päť mesiacov. V júni pritom klesli všetky štyri podindexy mliečnych výrobkov, pričom ceny masla a syrov klesli výraznejšie. „Tento stav vyvolala zvýšená dostupnosť exportu a slabý dopyt po dovoze,“ komentoval Korpáš.
Za potraviny si priplatia v Taliansku aj Grécku, ale v iných destináciách môžu Slováci výrazne ušetriť
Z indexov, ktoré uplynulý mesiac naopak stúpali, dosiahol index obilnín v júni v priemere 173,2 bodu, čo predstavuje nárast oproti máju o takmer 11 bodov. Zároveň je hodnota indexu o 3,8 % vyššia ako v júni minulého roka. Najnovší nárast hodnoty indexu spôsobil podľa SPPK prudký rast vývozu kukurice, ktorý komora eviduje už tretí mesiac po sebe.
Ceny mäsa stúpali v júni len mierne. Ich index dosiahol v júni v priemere 176 bodov, čo je o 2,6 bodu viac oproti jeho hodnote v máji. Ide o ďalší mierny rast v posledných piatich po sebe idúcich mesiacoch.
Africký mor ošípaných
„V júni vzrástli ceny ovčieho mäsa, ošípaných a hydiny pre zvýšený dopyt najmä z východnej Ázie. Do tvorby cien opäť zasahoval aj africký mor ošípaných. Ceny hovädzieho mäsa ostali stabilné,“ zhodnotil Korpáš.
Slováci vybrali najobľúbenejšie ovocie a zeleninu, do Top 5 sa dostali jahody aj mrkva
Index cien cukru FAO dosiahol v júni v priemere 183,3 bodu, čo predstavuje nárast o 7,4 bodu od mája. „Medzinárodné ceny cukru boli vo veľkej miere ovplyvnené pohybmi brazílskej meny (real), ktorá posilňovala voči americkému doláru,“ uzavrel Matej Korpáš z tlačového odboru SPPK.
Index cien potravín FAO (Food and Agriculture Organization) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít. Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 až 2004.