Index cien potravín FAO dosiahol v júni 2021 priemernú hodnotu 124,6 bodu. To predstavuje pokles oproti predošlému mesiacu o 3,2 bodu (2,5 %). V porovnaní s minulým rokom je však hodnota indexu o 31,5 bodu (33,9 %) vyššia.
Júnový pokles je prvý po dvanástich po sebe idúcich mesiacoch rastu. Pokles spôsobili najmä ceny rastlinných olejov, obilnín a v menšej miere aj zníženie cien mliečnych výrobkov. Ceny stúpali pri mäse a cukre.
Informoval o tom v piatok Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) na jej webovej stránke.
Rastúci index cien mäsa
Index cien mäsa FAO v júni narástol o 2,2 bodu (2,1 %) a zaznamenal v priemere 109,6 bodu. Index zároveň rastie už deviaty mesiac po sebe a aktuálne je o 15,6 % vyšší ako v rovnakom mesiaci minulého roka.
Slováci nakupujú najdrahšie potraviny v rámci krajín V4, na jedlo dávajú až pätinu z rodinného rozpočtu
V júni rástli podľa SPPK cenové ponuky pre všetky druhy mäsa zastúpené v indexe, a to najmä z dôvodu silného globálneho dopytu po dovoze. Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO zaznamenal v júni hodnotu 119,9 bodu, čo je pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,2 bodu (1,0 %).
Najväčší pokles u masla
Týmto poklesom sa skončilo nepretržité dvanásťmesačné zvyšovanie hodnoty indexu. Medziročne je hodnota vyššia o 21,6 bodu (22,0 %). V júni klesli medzinárodné ceny pre všetky mliečne výrobky zastúpené v indexe, pričom najväčší pokles zaznamenalo maslo.
Index cien potravín FAO (FAO Food Price Index; FAO je skratka pre Food and Agriculture Organization, v preklade Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít. Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.