Hodnota indexu rastlinných olejov FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) v júli klesla o viac ako 19 percent. Index zaznamenal v minulom mesiaci v priemere 171,1 bodu, čo je pokles o 40,7 bodu. Prudký pokles spôsobili klesajúce svetové ceny palmového, sójového, repkového a slnečnicového oleja.
Najvyšší pokles od októbra 2008
Medzinárodné ceny palmového oleja v júli klesali pre dobré vyhliadky vývozu z Indonézie. Medzitým svetové ceny sóje a repkového oleja klesli v dôsledku dlhotrvajúceho pomalého dopytu. V prípade slnečnicového oleja medzinárodné ceny výrazne klesli v dôsledku utlmeného globálneho dopytu po dovoze, a to aj napriek pretrvávajúcej neistote v oblasti logistiky v čiernomorskom regióne. Na svojej internetovej stránke o tom informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
Dobrá správa pre domácnosti, ceny olejov by sa mali už čoskoro stabilizovať
Index cien potravín FAO v júli tohto roka dosiahol o 8,6 percenta menej ako v júni, no napriek tomu má o 13 percent vyššiu hodnotu ako vlani. V minulom mesiaci dosiahol v priemere 140,9 bodu. „Júlový mesačný pokles bol najvyšší od októbra 2008, spôsobili ho výrazné poklesy rastlinných olejov, obilnín a taktiež hodnoty cukru, mliečnych výrobkov a mäsa,“ uviedla SPPK.
Klesli ceny mlieka a mäsa
Medzinárodné ceny všetkých obilnín klesli, svetové ceny pšenice išli v júli nadol takmer o 15 percent. Ceny znížila dohoda medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou o odblokovaní hlavných ukrajinských čiernomorských prístavov, čo predstavuje obnovenie vývozu obilia z Ukrajiny. Ceny ovplyvňuje aj sezónna dostupnosť zo zberov na severnej pologuli.
Dohoda o odblokovaní ukrajinských prístavov zabezpečila necelý 11-percentný pokles svetových cien kukurice. Medzinárodné ceny ryže v júli prvýkrát od začiatku tohto roka klesli, čo bolo ovplyvnené nekonzistentným dopytom a menovými pohybmi u hlavných vývozcov. Klesli aj ceny mlieka a mliečnych výrobkov, mäsa a cukru.