Táto informácia nepoteší deti ani dospelých: Ceny kakaa a kávy sú na historických maximách, analytik priblížil ďalší vývoj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kavacokolada.jpg
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Svetová ekonomika v uplynulom období čelila sérii výziev, ktoré mali a majú dopad aj na Slovensko. Analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš upozorňuje na prudké výkyvy cien komodít, nárast protekcionistických obchodných politík a slabý medzinárodný dopyt, ktoré formujú ekonomické prostredie.

Nepomáhajú ani klimatické podmienky

„Vývoj na trhoch s kakaom a kávou je príkladom toho, ako kombinácia nepriaznivých klimatických podmienok, obmedzenej produkcie a špekulatívnych obchodov môže vyústiť do nárastov cien, ktoré sa následne premietajú do inflácie,“ uviedol Kočiš.

Cena kakaových bôbov vzrástla za ostatných 12 mesiacov takmer o 70 %. Dôvodom extrémneho rastu bola slabá úroda v západnej Afrike spôsobená nepriaznivými klimatickými podmienkami a ochorením plodín.  „Z Afriky už prichádzajú povzbudivé správy o zlepšení podmienok a lepšej produkcii, čo naznačuje potenciálne pokračujúce uvoľňovanie alebo aspoň stabilizáciu cien,“ skonštatoval Kočiš.

Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať

Podobne aj cena kávy dosiahla najvyššie úrovne od sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, pričom špekulatívne nákupy a slabá úroda Arabiky z Brazílie tlačia cenu na štyri doláre za libru.

„Ceny kávy na našich pultoch rástli výraznejšie od začiatku roka 2022 a v dlhodobom horizonte sa oproti roku 2015 zvýšili o približne 30 %,“ uviedol Kočiš. Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať, čo sa prejaví v dvojcifernom zdražovaní na pultoch a v kaviarňach. Pre Slovensko ako malú a otvorenú ekonomiku predstavuje akékoľvek narušenie svetového obchodu riziko pre stabilitu výroby, zamestnanosti a prosperity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Kočiš
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa