Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) zásadne nesúhlasí s ďalším zvyšovaním poplatkov pre vinárov. Tí majú po novom platiť zvýšené poplatky za recykláciu skla a to už od 1. januára 2021. Štandardná vínová fľaša pritom váži okolo 400 gramov, fľaše na šumivé víno sú ešte ťažšie a vážia 600 gramov. „Akékoľvek zvyšovanie sa okamžite prejaví na nákladoch vinárov, výrobca vína musí z každej fľaše zaplatiť minimálne štyri centy na recykláciu,“ ZVVS to konštatoval v utorok.
Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska sa 9. novembra 2020 zúčastnil rozporového konania na Ministerstve životného prostredia (MŽP). To predložilo novelu vyhlášky, v ktorej navrhuje zvýšiť poplatok za recykláciu skla na minimálne 100 eur za tonu. Ešte v septembri pritom návrh hovoril o poplatku za recykláciu skla vo výške 90 eur za tonu. Za dva roky by tak poplatky vzrástli minimálne o 17 percent. Poplatok za recykláciu pritom platia výrobcovia potravín, v tomto prípade vinári.
Poplatky rastú každým rokom
Skla pritom zo všetkých recyklovateľných materiálov vyzbierajú Slováci najviac, viac ako 80 percent. Za posledných 10 rokov pritom náklady na recykláciu vzrástli viac ako o 400 percent. Zväz je presvedčený, že doterajšie poplatky sú dostatočné na zabezpečenie recyklácie skla a ich ďalšie zvyšovanie prinesie naopak upustenie od používania tohto tradičného materiálu.
Potravinári a poľnohospodári hrozia ostrým štrajkom, ministrovi Mičovskému vyčítajú viacero problémov
„Už teraz je sektor na kolenách. Akékoľvek ďalšie zvyšovanie nákladov je pre nás neprijateľné a zlomí nám väz. Poplatky za recykláciu rastú každým rokom, avšak nikde nevidíme, že by sa viac skla aj naozaj vyzbieralo. Celý systém je zle nastavený a žiadame o jeho hĺbkovú zmenu,“ uviedol prezident ZVVS Vladimír Mrva.
Spotrebiteľovi chýba motivácia
Do celého odpadového hospodárstva nie je totiž podľa ZVVS zahrnutý koncový spotrebiteľ, ktorý rozhoduje o miere recyklácie a aj jej nákladoch. „Spotrebiteľovi chýba motivácia, aby akýkoľvek odpad vrátane skla recykloval. Len morálne hľadisko na ochranu životného prostredia nestačí,“ uzavrela riaditeľka ZVVS Jaroslava Kaňuchová Pátková.
Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska je dobrovoľným združením slovenských vinohradníkov a vinárov. Vznikol zlúčením Zväzu vinohradníkov Slovenska (1992) a Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku (1993). Dnes má Zväz 87 členov a spolu predstavuje 87 percent výroby vína a cca 4300 ha vinohradov.