V aktuálnom ročníku môžu vinári ponúkať svojim zákazníkom burčiak v období od 15. augusta do 31. decembra 2020. Vinári tak už môžu burčiak predávať, no dostupný u nás zatiaľ príliš nie je.
Dôvodom je fakt, že hrozno stále nie je dostatočne dozreté a vinári potrebujú na zber niekoľko dní navyše. Portál nasvidiek.sk o tom v utorok informovala Katarína Ďurčanská zo Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS).
Dátum predaja určuje legislatíva
Burčiak možno ponúkať spotrebiteľovi len v období roka, v ktorom sa uskutočnil zber hrozna na jeho výrobu, ktoré do 30. júna tohto roka určí ministerstvo a vyhlási vo Vestníku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.
„Burčiak ročníka 2020 môžu vinári začať ponúkať od 15. augusta 2020. Nedočkaví predajcovia boli už v tomto termíne pripravení ponúknuť zákazníkom burčiak. V skutočnosti bolo však máloktoré hrozno dostatočne dozreté,“ ozrejmila Ďurčanská.
Vinári potrebujú ešte zopár dní
Väčšina renomovaných vinárov očakáva, že burčiak na trh uvedie minimálne o týždeň neskôr, niektorí dokonca až na prelome augusta a septembra.
„Vyzretosť suroviny záleží nielen od odrody ale tiež od terroiru a najmä od počasia. Tento rok bolo zatiaľ počasie vo väčšine vinohradníckych oblastí Slovenska priaznivé, nebezpečné krúpy potrápili vinohradníkov najmä na Záhorí,“ doplnila Ďurčanská.
Na rozdiel od ostatných ročníkov je aktuálny ročník mierne posunutý. „Hrozno budeme zbierať o pár dní, možno týždňov neskôr. V srdci Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, v Modre, ešte týždeň po 15. auguste máloktorá odroda dosahuje cukornatosť vhodnú na zber. Irsai Oliver zberajú pri 17 °NM (stupňov normalizovaného muštomeru), inak by im pri zbere ´pomohla´ divá zver. Srnky, diviaky ale tiež bažanty si radi pochutnávajú na sladkých bobuliach hrozna,“ dodala Ďurčanská.
Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) je dobrovoľným združením slovenských vinohradníkov a vinárov. Vznikol zlúčením Zväzu vinohradníkov Slovenska (1992) a Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku (1993).
Združuje takmer stovku slovenských vinohradníkov a vinárov. ZVVS zastupuje záujmy členov Zväzu vo vzťahu k orgánom štátnej správy, podieľa sa na tvorbe a novelizácii právnych predpisov, poskytuje poradenskú činnosť, prehlbuje spoluprácu s partnerskými zväzmi a ďalšími orgánmi a organizáciami, vykonáva vzdelávacie aktivity, zabezpečuje spoločnú účasť členov Zväzu na medzinárodných výstavách, veľtrhoch a podobných podujatiach.
Čo je to burčiak?
Je to štádium medzi hroznom a vínom. Vyrába sa z hrozna predovšetkým bielych odrôd, zákazníci však môžu natrafiť aj na burčiak červený, či skôr ružový.
Slovenská legislatíva definuje burčiak ako „kvasiaci hroznový mušt vyrobený výlučne z hrozna dopestovaného a spracovaného na území Slovenskej republiky“. Prípustná je aj chaptalizácia (docukrenie) muštu, ak bola vykonaná v súlade so zákonom, čo predstavuje maximálne 4,25 kg cukru na 100 litrov hroznového muštu. Cukornatosť muštu, z ktorého sa burčiak vyrába, musí mať podľa vinárskeho zákona minimálne 13 °NM.
Burčiak zväčša obsahuje 4 – 6 % obj. alkoholu a viac alebo menej zvyškového cukru. Je dostupný len počas krátkeho obdobia a je určený na okamžitú spotrebu. Výhodou je, že ak sa nám zdá príliš sladký, stačí vydržať zopár hodín a kvasinky môžu zvyškový cukor „skonzumovať“. Niekto obľubuje len mierne rozkvasený mušt obsahujúci okolo 1 % obj. alkoholu, iný zase vyhľadáva osviežujúcejší variant „takmer-rampáš“.