Vinársky sektor sa dočká ďalšej pomoci, europarlament predĺži výnimočné opatrenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
víno
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Poslanci Európskeho parlamentu v utorok schválili plány na predĺženie výnimočných opatrení na pomoc vinárskemu sektoru aj v roku 2021. Cieľom takýchto opatrení je vyrovnať sa s dôsledkami pandémie koronavírusu i sankciami USA vyplývajúcimi zo sporu medzi Airbusom a Boeingom. Informoval o tom Európsky parlament.

Výnimočné opatrenia umožnia zvýšiť flexibilitu národných podporných programov spolufinancovaných z EÚ, napríklad na propagáciu vinárskych výrobkov, reorganizáciu viníc, investície do spracovania, inováciu a marketing.

Balík výnimočných opatrení

„Európsky parlament urobil dôležitý krok k zabezpečeniu toho, aby ťažko postihnutý vinársky sektor naďalej dostával potrebnú pomoc a tá sa rýchlo dostala k tým, ktorí ju zúfalo potrebujú,“ vyhlásil predseda výboru pre poľnohospodárstvo Norbert Lins.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V júni 2020 europarlament schválil balík výnimočných opatrení na pomoc výrobcom vína a pestovateľom ovocia a zeleniny. Vyzval vtedy EK, aby prišla s ďalšou pomocou. Tá v júli prijala ďalší balík výnimočných opatrení pre vinársky sektor.

USA uvalili ďalšie clá

Po dvoch samostatných rozhodnutiach Svetovej obchodnej organizácie (WTO) týkajúcich sa podpory spoločností Airbus a Boeing boli USA a EÚ oprávnené navzájom vyberať clá na vývoz. Tesne pred koncom roka 2020 však americká vláda uvalila na poľnohospodársko-potravinárske výrobky EÚ ďalšie clá. Tie boli zamerané predovšetkým na francúzske a nemecké neperlivé vína a liehoviny.

Predseda výboru pre poľnohospodárstvo v reakcii na to vyzval EK, aby začala rokovania s administratívou nového prezidenta USA Joea Bidena s cieľom vyhlásiť prímerie v obchodnom spore medzi Airbusom a Boeingom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe Biden
Firmy a inštitúcie Európsky parlament