Neistota, ktorú priniesla pandémia aj do ekonomiky, sa na cenách produktov bežnej spotreby negatívne neprejaví. Výrazne pomalšie, ako sme boli zvyknutí v minulých rokoch, by mali rásť aj ceny potravín a nealkoholických nápojov.
Môže za to aj pandémia a prebytky potravín zo zahraničia, ktorých kvalita je však podľa potravinárov a poľnohospodárov často otázna.
Paradox pandémie
Vplyv pandémie na zmierňovanie rastu cien potravín sa pritom naplno prejavil už tento rok. Ich medziročný rast sa podľa údajov Štatistického úradu SR postupne utlmoval z vyše 4 % z úvodu roka až pod 1 % v novembri. Pre porovnanie, v druhom polroku vlaňajška neboli výnimkou ani medziročné rasty cien potravín o viac ako 5 %.
Potravinárom hrozí, že budú predávať so stratou. Zo zákona vypadla jedna podmienka a prsty v tom má Korčokov úrad
Práve potraviny tak boli jedným z dôležitých faktorov celkového spomaľovania inflácie na Slovensku a ešte pomalšie by sa ceny mali zvyšovať v roku 2021.
„Naša prognóza predpokladá, že rast spotrebiteľských cien sa tento rok spomalí v priemere na 1,9 %. V budúcom roku sa očakáva rast spotrebiteľských cien na úrovni 0,9 %,“ konštatovala pre agentúru SITA analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.
Prebytky a zavreté gastro prevádzky
Dôvodom tohto vývoja sú predovšetkým prebytky potravín na európskom trhu, k čomu výrazne prispela pandémia koronavírusu. Na prepade cien to pocítili napríklad aj vinári.
„Uzatvorením HORECA segmentu (HOtely/REštaurácie/CAtering) vznikol na trhu v Európskej únii prebytok vína,“ uviedla pre Webnoviny.sk Jaroslava Kaňuchová Pátková zo Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
Poľnohospodári kritizujú Matoviča, o "covidových" peniazoch a pláne obnovy môžu zatiaľ iba snívať
Podobnú situáciu však evidujú aj v ďalších segmentoch potravinárstva. Keďže mnoho gastro prevádzok bolo zatvorených alebo skrachovalo. Za pôvodnými očakávaniami tak zaostala spotreba mäsa, mlieka, ale aj iných výrobkov.
Výrobcovia tak začali produkty distribuovať aj do krajín, do ktorých predtým nedodávali. Nevyhlo sa tomu ani Slovensko a spôsobilo to zvyšujúci sa tlak na cenu základných potravín.
Slovenskí producenti preto podľa Daniela Molnára z Únie hydinárov Slovenska „majú čoraz väčší problém presadiť svoje kvalitné produkty do zahraničných obchodných reťazcov, ktoré neustále zvyšujú dovozy a extrémne znižujú ceny dovážaného hydinového mäsa“.
Ceny potiahnu najmä vyššie náklady
Za budúcoročným zdražovaním potravín, hoci miernym, tak možno len ťažko očakávať vplyv ponuky a dopytu na trhu. Ten bude tlačiť ceny naďalej nadol. Ceny potravín tak na Slovensku potiahnu najmä rastúce výrobné náklady.
Počítať môžeme napríklad so zdražovaním pečiva. Zvýšené náklady pekárov sa totiž podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov premietnu aj do koncovej ceny.
Potravinový semafor dostal v prvom čítaní zelenú, a to i napriek výhradám ministerstva
Podobne sa vyjadrila aj výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa Eva Forrai.
Pre Webnoviny.sk uviedla, že „v roku 2021 môže mať vplyv na rastúcu cenu mäsa a mäsových výrobkov nárast minimálnej mzdy, pretrvávajúca zmena spotrebiteľského správania a tým spojený znížený záujem o ponúkané produkty či pretrvávajúce zvýšené náklady na zamestnanca“ .
Návrat vyššieho rastu možno až o rok
Výsledné nízke ceny potravín na pultoch sú síce lákavé pre spotrebiteľov, ale zničujúce pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov.
Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová tvrdí, že mnohí z nich budú musieť ukončiť v roku 2021 svoju činnosť, pokiaľ im nepomôže štát.
Pomalý nárast cien totiž nedokáže pokryť spomínané rastúce výrobné náklady, pričom často nemožno hovoriť o zisku. Jednotlivé rezorty potravinárstva preto rokujú s vládou o možnosti prijatia aktívnejších a dlhodobých opatrení, ktoré by im pomohli.
Reťazce reagujú na kritiku hydinárov. Rozšírili sme ponuku domácich produktov, no výber je na zákazníkoch
„Únia hydinárov Slovenska zaslala požiadavku na prijatie účinných a najmä dlhodobých opatrení na ochranu domácich chovateľov a spracovateľov hydiny,“ uviedol Molnár. Nevyhnutné je podľa neho zamedziť dovozu zdravie ohrozujúcich výrobkov na slovenský trh.
Požadované opatrenia by však nemali mať vplyv na zvýšený nárast cien, pretože odborníci postupné spamätávanie sa ekonomiky predpovedajú až na druhú polovicu roka 2021.
Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka by sa ceny potravín mohli k záveru budúceho roka totiž postupne vrátiť na pôvodnú trajektóriu rastu.