Svetový fond na ochranu prírody (WWF CEE) pri príležitosti Svetového dňa potravín 16. októbra pripomína že globálny prechod pomôže bojovať so zmenou klímy a nedostatkom potravín obmedziť stratu biodiverzity, zlepšiť zdravie človeka, znížiť predčasnú úmrtnosť a prispieť k znižovaniu rizika budúcich pandémií.
Nadmerná produkcia potravín
Poľnohospodárstvo je identifikovanou hrozbou pre 22 500 zo 41 000 druhov, ktorým hrozí vyhynutie. Produkcia potravín prispieva aj ku zmene klímy, približne štvrtina celosvetových emisií skleníkových plynov súvisí s potravinami.
Do roku 2050 bude mať naša planéta viac ako deväť miliárd obyvateľov, preto sa náš potravinový systém musí zmeniť, a to rýchlo. Infromovalo o tom WWF na svojej stránke.
„Záleží na tom, čo jeme. Záleží na tom z hľadiska nášho vlastného zdravia a zdravia našej planéty. Náš výber potravín totiž ovplyvňuje potravinový systém, teda to, aké potraviny, kde a ako sa produkujú. Transformácia potravinového systému na udržateľný a odolný nám pomôže dosiahnuť pokrok pri plnení väčšiny cieľov udržateľného rozvoja, a to lokálne aj globálne,“ hovorí z WWF CEE Irene Luciousová.
Pestrá a zdravá strava
Podľa WWF CEE je dôležité jesť viac ovocia, zeleniny a celozrnných produktov. Produkcia mäsa, mliečnych výrobkov a vajec je náročnejšia na vodu a pôdu a prináša viac skleníkových plynov ako rastlinná výroba. Tým sa zníži vplyv stravy na našu planétu.
Vo všeobecnosti sú naše jedlá málo rôznorodé, 75 percent potravín na celom svete pochádza len z 12 druhov rastlín a piatich živočíšnych druhov. Jednotvárnosť stravy je spojená s poklesom diverzity rastlín a živočíchov.
Takmer 570 mil.ton potravín na celom svete skončí v koši. To znamená, že s jedlom vyhadzujeme prírodné zdroje a peniaze. Koláče, sladkosti, čokoláda, ale aj údené mäso, hranolčeky a čipsy, je dobre jesť len príležitostne, Pestovanie cukrovej trstiny a cukrovej repy spôsobuje eróziu pôdy a často je spojené s veľkou spotrebou vody a pesticídov.