Zdražovanie potravín nezastaví ani podpísaná deklarácia o cenovej stabilite, zhodli sa analytici

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/photos/expensive

Ceny potravín budú rásť aj napriek deklarácii o cenovej stabilite potravín, ktorú podpísal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) s predstaviteľmi obchodu.

Pri vybraných potravinách by nemalo dochádzať k neodôvodnenému zdražovaniu alebo nadmernému zvyšovaniu cien v dôsledku rastúcich obchodných marží.

Zastropovanie cien nie je cesta

Rastúce ceny výrobných vstupov či už ide o benzín, energie alebo agrokomodity sa do cien potravín zakomponovávať budú, myslí si analytička 365.bank Jana Glasová.

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka je deklarácia v zásade kompromisom. „Do určitej miery obmedzuje rast cien potravín a zároveň zachováva voľnú trhovú cenotvorbu. Musíme si totiž uvedomiť, že ak by došlo k úplnému zastropovaniu cien pri súčasných volatilných cenách komodít a energií, cenotvorba by bola narušená a výrobcovia by pri ďalšom raste cien zaznamenávali straty, ktoré by museli znášať buď oni sami alebo štát prostredníctvom kompenzácií,“ uviedol Horňák pre agentúru SITA.

Zníženie DPH na potraviny

Návrh v konečnom dôsledku podľa jeho slov obmedzuje rast cien potravín nad úroveň skutočných nákladov, ktoré vo výrobe vznikajú, pri zachovaní istej marže. Iný spôsob, ako by mohol štát pomôcť pri raste cien potravín, je dočasné zníženie DPH na potraviny.

„Podržanie marže je zo strany obchodníkov splniteľné. Ak porastú ceny vstupov, porastie aj cena tovaru pre spotrebiteľa. A to aj pri nemeniacej sa marži. Inými slovami, ceny vybraných potravín by mali vďaka tejto deklarácii viac menej kopírovať vývoj cien vstupov,“ skonštatovala analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva SadovskáJana GlasováMatej HorňákSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie Wood & Company