Aký bude vývoj priemyselnej produkcie na Slovensku v ďalších mesiacoch? Odhady analytikov nepotešia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, zamestnanec
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Priemyselná produkcia by mala podľa odhadov analytikov klesať aj v ďalších mesiacoch. V marci podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne poklesla o 7,3 %. Kým v predošlých mesiacoch sa produkcia priemyslu držala blízko hodnôt spred pandémie, v marci 2022 sa v porovnaní s marcom 2019 znížila až o 7,1 %.

„Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch bude priemyselná výroba u nás klesať. Smerom nadol ju bude ťahať globálna materiálová kríza a aj vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý vyvoláva obrovskú neistotu vo vývoji ekonomického prostredia a narušuje dodávateľsko-odberateľské vzťahy,“ uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Najciteľnejší je nedostatok čipov

Surovinová kríza sa prejavuje nedostatkom rôznych materiálov a komponentov na trhu a ich výrazne rastúcimi cenami. Pre naše hospodárstvo je pritom podľa Glasovej najciteľnejší nedostatok čipov. Aktuálne sa však do centra pozornosti dostala vojna na Ukrajine, ktorá ovplyvňuje predovšetkým ceny energetických komodít.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Trhy sa obávajú nedostatku ropy a plynu, čo by zasiahlo aj európsky priemysel. „Okrem toho, priemysel je už teraz negatívne zasiahnutý prudko rastúcimi cenami energií, ktoré predražujú výrobu,“ skonštatovala Glasová.

Okrem výpadkov v dodávkach ropy a plynu priemysel čelí aj nedostatku iných produktov. Rusko je totiž podľa analytičky dôležitým exportérom kovov ako paládium, lítium, hliník a neónový plyn, ktorý sa používa pri výrobe polovodičov. „Ich nedostatok môžu v prípade narušených dodávok pocítiť aj naši priemyselníci vrátane automobiliek a výrobcov elektroniky a počítačov,“ dodala Glasová.

Priemysel bude naďalej pod tlakom

Slovenský priemysel by mohol podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka dosiahnuť svoje dno počas marca a apríla a následne sa začať veľmi pomaly zotavovať. „Jeho produkcia však bude pravdepodobne stále výrazne zaostávať za úrovňami z minulého roka i z obdobia spred pandémie,“ myslí si Koršňák. V apríli by čísla priemyslu mali výraznejšie opäť okresať automobilový priemysel, ktorý zaznamenal viacero odstávok v dôsledku chýbajúcich komponentov z Ukrajiny.

Aj analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák uviedol, že do nasledujúcich mesiacov očakáva, že slovenský priemysel bude naďalej pod tlakom zvýšených cien vstupov, kolísajúcich burzových cien, najmä v prípade energií či ropy, ako aj následkov narušených dodávateľsko-odberateľských vzťahov.

„Na druhej strane, aprílový prieskum ekonomického sentimentu ukázal, že slovenskí priemyselníci majú optimistické očakávania do budúcnosti, čo môže indikovať, že do budúcnosti vnímajú alternatívy dodávok či exportných trhov aj v týchto komplikovaných časoch,“ dodal Horňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováĽubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR