Baterkáreň v Šuranoch je definitívne potvrdená, ide o druhú najväčšiu zahraničnú investíciu v histórii Slovenska (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MH SR: Strategický investor
Zľava v popredí: Spoluzakladateľ CEO InoBat Marián Boček, prezident spločnosti Gotion EMEA Steven Cai, podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková a konateľ MH Invest Adrián Jenčo počas podpisu investičnej zmluvy v rámci tlačovej besedy Ministerstva hospodárstva (MH) SR na tému: MH SR bude informovať o výsledkoch rokovania vlády SR a o rokovaniach so strategickým investorom. Bratislava, 20. jún 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 20. júna, 12:28

Výstavba závodu na výrobu batérií pre elektromobily v Šuranoch je definitívne potvrdená. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informovala ministerka hospodárstva Denisa Saková spolu so zástupcami investorov. Tí zároveň podpísali aj investičnú zmluvu.

Konzorcium čínskej skupiny Gotion a slovenskej firmy InoBat chce na Slovensku preinvestovať viac ako 1,23 mld. eur a vytvoriť 1 311 nových pracovných miest. Štát pritom projekt podporí aj formou investičnej pomoci. Tá bude vo výške 214 mil. eur, z toho vo forme dotácie na dlhodobý hmotný a nehmotný majetok vo výške 150 mil. eur a vo forme úľavy na dani z príjmov na úrovni 64 mil. eur.

Gigafabrika na výrobu batérií

„Na Slovensko prinášame druhú najväčšiu zahraničnú investíciu v histórii,“ zdôraznila Saková. V Šuranoch vznikne veľká gigafabrika na výrobu batérií pre elektromobily a zároveň s ňou aj výskumno-vývojové centrum.

To by malo vytvoriť minimálne 50 nových pracovných miest pre slovenských vedcov. Prvá testovacia vzorka by mala z výrobných liniek zísť v septembri 2025, produkčná výroba by sa mala naštartovať začiatkom roka 2027 a na plnú výrobnú kapacitu by mal závod nabehnúť v júni 2027.

Celý priemyselný park v Šuranoch má rozlohu približne 375 hektárov, baterkáreň zaberie z tejto plochy asi 100 hektárov, zvyšok by chcelo Ministerstvo hospodárstva SR obsadiť subdodávateľmi.

Enormný vplyv

Ročná produkčná kapacita fabriky dosiahne v prvej fáze 20 gigawatthodín. Na ňu už pritom investori majú zazmluvnených aj odberateľov. Gotion a Inobat vytvorili aj spoločný podnik, GIB. Ako uviedol jeho výkonný riaditeľ Pavol Krokoš, vplyv závodu bude enormný.

„Ovplyvní európske trhy, urýchli inovácie a stanoví nové štandardy pre udržateľnosť. S kapacitou na produkciu tisícok batérií ročne prispejeme k zníženiu globálnych emisií a podpore prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Máme reálnu možnosť stať sa svetovým lídrom v produkcii batérií na obyvateľa,“ skonštatoval.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sedemmesačné snaženie vlády

Dnešný deň je podľa ministerky Sakovej vyvrcholením sedemmesačného snaženia vlády. Memorandum o porozumení medzi Slovenskou republikou a investormi bolo podpísané ešte v novembri minulého roka.

„Pre Slovenske je veľmi dôležité, že pokračuje v adaptácii na elektromobilitu, čo je trend v celej Európskej únii,“uviedla ministerka hospodárstva.

Ako doplnil CEO spoločnosti InoBat Marián Boček, uvedená investícia je pre Slovensko mimoriadna. „Veríme, že tento projekt naštartuje transformáciu slovenského priemyslu, aby sme sa mohli prelúskať z „montovne na mozgovňu,“ vyhlásil.

Míľnik v globalizačnej stratégii

V Šuranoch by podľa investorov mala vzniknúť najmodernejšia fabrika na výrobu batérií pre elektromobily, ktorá bude spĺňať najprísnejšie environmentálne a technologické štandardy.

Predseda predstavenstva Gotion High-tech Li Zhen uviedol, že schválenie investičnej dohody je aj míľnikom v globalizačnej stratégii Gotionu.

V duchu princípu „Na Slovensku, pre Slovensko“ a s výraznou podporou slovenskej vlády sa snažíme rozvíjať projekt najpokročilejšej batériovej továrne v regióne EMEA s nulovou uhlíkovou stopou, pomáhať Šuranom stať sa kľúčovým centrom pre batérie a nové energetické odvetvia v Európe a prispieť tak aj silou Gotionu ku globálnej energetickej transformácii,“ povedal.

Gotion ako prvá spoločnosť v odvetví energetických batérií vstúpila na kapitálový trh v Číne. Špecializuje sa na vývoj a výrobu batérií pre vozidlá, prenos a distribúciu energie a skladovanie energie. Spoločnosť vybudovala štrnásť gigafabrík s kapacitou nad 100 GWh.

Spolupracuje s viacerými nadnárodnými spoločnosťami vyrábajúcimi automobily. Pre Volkswagen Group vyvinula produkt „Unified cell“, ktorý sa plánuje použiť v 80 % vozidiel značky Volkswagen. Volkwagen Group je zároveň akcionárom skupiny Gotion s podielom 25 %.

Slovenská firma InoBat sa zameriava na výskum, vývoj, výrobu, dodávku, recykláciu a konečnú likvidáciu elektrických batérií. Vo Voderadoch prevádzkuje vlastné výskumné a vývojové centrum pre výskum a vývoj batérií. InoBat podporujú viacerí významní investori a partneri ako Rio Tinto, Gotion či Amara Raja. V rámci svojho pôsobenia taktiež aktívne spolupracuje so slovenskými univerzitami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováMarián BočekPavol Krokoš
Firmy a inštitúcie Európska úniaInoBatMH Ministerstvo hospodárstva SRVolkswagen