Rok 2021 bol pre slovenské chemické podniky veľmi zložitý. Ako pre agentúru SITA uviedol prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Roman Karlubík, dôvodom bola pandémia COVID-19 a s ňou spojené komplikácie na pracovnom trhu, ako aj enormný nárast cien surovín, energií a dopravy.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Ak sa nám aj pošťastilo získať zákazky, nemali sme ich kým vyrobiť, nakoľko zamestnanci boli buď chorí, alebo na karanténnych OČR z dôvodu zatvorenia škôl a predškolských zariadení. K tomu nám pribúdalo plno nových povinností, z pohľadu odpadového hospodárstva, ochrany životného prostredia, pracovného práva,“ priblížil ďalej situáciu Karlubík.
Kroky vlády sú chaotické a nestačia
V súčasnosti platné opatrenia ako sú zrušenie úhrady pandemickej PN Sociálnou poisťovňou od prvého dňa, náklady na testovanie, enormný nárast cien energií a surovín, pritom podľa neho spôsobujú, že sa firmy postupne dostávajú do červených čísiel.
Kroky vlády v rámci protipandemických opatrení, ako aj podpory podnikateľského prostredia zväz hodnotí ako nedostatočné, nesystémové a chaotické.
Automobilový sektor aj tento rok čakajú problémy, analýza nepriniesla veľmi optimistické predpovede
„Uzavretie celého štátu do lockdownu bez výnimky rozhodne nepodporilo snahu navýšiť počet očkovaných. Poskytnutie príspevku na testovanie iba na nezaočkovaných znižuje ochotu firiem testovať všetkých bez výnimky,“ poukázal Karlubík. Pri súčasnom enormnom náraste cien surovín a energií nedokážu podľa neho podniky garantovať udržanie zamestnanosti a postupne budú nútené pristúpiť aj k znižovaniu počtov zamestnancov.
Štát by mal mať aj iné priority
V tomto roku by mal štát podľa zväzu v prvom rade riešiť ceny energií pre obyvateľstvo, ale aj pre podnikateľský sektor. Ďalej by mal vyvíjať tlak na Európsku úniu vo veci kontroly a regulácie obchodovania s emisnými kvótami.
Podniky sú po pandemickom roku flexibilnejšie, kríza vo výrobe bude pokračovať ďalej
Prioritou by malo byť aj dokončenie Mochoviec, podpora projektov zameraných na energetické úspory, bezemisnú alebo nízkoemisnú výrobu, či rozvoj školstva. Firmy by privítali aj opatrenia smerujúce k zníženiu daňového zaťaženia a zlepšenia čerpania eurofondov.