Chemický a farmaceutický priemysel ukončil minulý rok na Slovensku s tržbami 10,767 miliard eur. Ako informuje Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR, v porovnaní s rokom 2020 ide o zvýšenie o takmer 29 %.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Zdražovanie vstupných nákladov
Nárast tržieb je podľa prezidenta zväzu Romana Karlubíka spojený s enormným zvýšením nákladov, predovšetkým rastom cien surovinových vstupov, rovnako aj elektrickej energie, plynu, ropy a zvýšením nákladov na zamestnanca počas pandémie COVID-19.
„Nárast predaja zaznamenali všetky odvetvia chémie a farmácie, okrem odvetvia farmaceutických výrobkov, kde sa dopyt po počiatočnom zvýšení počas pandémie ustálil. Medziročne v minulom roku stúpli najvýraznejšie tržby v odvetví rafinovaných ropných produktov, a to o viac ako 50 %,“ doplnil Karlubík.
Z Ukrajiny chýbajú komponenty, Magna na dva týždne zastaví výrobu áut značky BMW
Odvetvie eviduje aj rast pridanej hodnoty, pričom rast produktivity práce sprevádzal celkový mierny pokles stavu zamestnancov o 0,49 % a priemerný rast miezd na úrovni 4,3 %.
Pre nedostatok surovín vyletia ceny nahor
Vyhliadky do budúcna sú podľa zväzu najmä v oblasti zdražovania energií negatívne. Ďalej poukázal aj na prepuknutie vojnového konfliktu na Ukrajine, s ktorým prichádza obmedzenie dodávok niektorých esenciálnych komodít.
Vojna na Ukrajine utlmí priemyselnú výrobu na Slovensku, analytička varuje pred materiálovou krízou
„Pokiaľ by sa podarilo konflikt na Ukrajine urýchlene ukončiť, vznikol by priestor na revitalizáciu a realizáciu plánu obnovy a odolnosti. Zatiaľ to však vyzerá nato, že sa musíme pripraviť na ďalšie obmedzenia, nedostatok surovín a energií a ich neúnosné ceny,“ konštatujú chemici.