Budeme šrotoviskom Európy, vystríha Matušek. Slovensko potrebuje zabrať pri transformácii na bezemisné vozidlá (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobily a klimatická zmena: Skutočné riešenie alebo ďalší problém?
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Transformácia automobilového priemyslu zo spaľovacích motorov na bezemisné vozidlá. To je podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR Alexandra Matušeka najdôležitejšia úloha, ktorá stojí pred celým sektorom.

Uviedol to v relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli sita.sk. Ako pritom zdôraznil, míľniky sú stanovené jasne.

Štát nemá peniaze na rozdávanie

„Na budúci rok bolo dohodnuté, že podiel bezemisných áut na novoprihlasených má byť 15 %. Európa tento cieľ už aktuálne v priemere spĺňa, no na Slovensku je to okolo 2,5 %,“ priblížil Matušek.

>>> Celý rozhovor s Alexandrom Matušekom

Situácia teda podľa neho nie je dobrá, elektromobily však sú budúcnosť a Slovensko v tomto smere musí robiť viac.

„Chápeme, že štát nemá peniaze na rozdávanie, ale skúsenosti hovoria, že my sa musíme dostať na tú 5-percentnú hranicu predaja, aby ten proces mal šancu rozbehnúť sa sám,“ skonštatoval.

Iné autá nebudú

Aktuálne sme teda v situácii, keď si trh bez podpory nepomôže a my sa budeme musieť prispôsobiť.

„Ak nebudú iné autá, čo tu chceme robiť? Asi je predstava, že budeme jazdiť na koňoch. Proste iné autá nebudú, či sa nám to páči, alebo nie. Aj keby sme sa všetkému vzopreli, tak nám to nepomôže. Alebo teda budeme ako Kuba, že dovezieme všetky staré spaľováky a staneme sa šrotoviskom Európy,“ zhodnotil.

Viaceré výzvy pri výrobe

O niečo lepšie je na tom Slovensko z pohľadu výroby bezemisných vozidiel. Aj tu však podľa Matušeka stojíme pred viacerými výzvami, napríklad v súvislosti s celou dodávateľskou sieťou.

V neposlednom rade sa treba pozrieť aj na infraštruktúru a budovanie nabíjacích staníc. Ani v tejto oblasti totiž podľa neho nepatríme medzi „premiantov“ a čaká nás ešte dlhá cesta.

Relácie Okno do sveta si môžete vypočuť aj na >>> Spotify

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander MatušekMiroslav Wlachovský
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz automobilového priemyslu SR