Duslo Šaľa plánuje veľkú ekologickú investíciu, spoločnosť pracuje na zmene technológie riešenia emisií

Duslo Šaľa
Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Šalianske Duslo plánuje veľkú ekologickú investíciu. Ako vyplýva z materiálu predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie, jeden z najväčších chemických podnikov na Slovensku chce zmeniť technológiu riešenia emisií na výrobni Kyseliny dusičnej 3. Týmto krokom chce v maximálnej možnej miere znižovať produkciu skleníkových plynov z výroby.

„Ak budeme projekt realizovať, predpokladáme realizáciu v druhej polovici roku 2023 za predpokladu návratu cien základných surovín do reálu,“ uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Petr Bláha. Ako dodal, náklady vedia aktuálne iba odhadnúť, malo by ísť o sedem až osem miliónov eur.

Vysoké ceny môžu narobiť problémy

„Detailnú špecifikáciu a stanovisko aktuálne nikto nedá z titulu neuveriteľnej turbulencie a zásadného zdraženia všetkých základných materiálov potrebných pre dodávku a realizáciu, kedy tieto ceny môžu zhatiť celý investičný projekt a jeho návratnosť,“ dodal.

Účelom projektu je zvýšenie účinnosti katalytickej redukcie N2O a NOx z koncového plynu z výroby kyseliny dusičnej na prevádzke KD3. Tá zabezpečí významné zníženie v produkcií emisií NOx o 78,2 percenta a v produkcií N2O o 91 percent v porovnaní so súčasným stavom.

„Realizáciou terciálnej redukcie N2O na KD3 dôjde k zníženiu množstva vypúšťaných skleníkových plynov o cca 50 600 t ekvivalentu CO2 ročne,“ konštatuje v zverejnenom materiáli fabrika.

Zisk i napriek pandémii

Duslo patrí k najvýznamnejším firmám chemického priemyslu na Slovensku. Je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert, pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve.

V roku 2005 Duslo získalo akcie spoločnosti Istrochem, a.s. a od 1. januára 2006 je Istrochem jeho súčasťou. Fabrika sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárenských chemikálií.

V minulom roku dosiahol podnik hospodársky výsledok pred zdanením takmer 11,5 milióna eur. Napriek aktuálnej koronakríze sa chemickému gigantovi podarilo zabezpečiť mierny medziročný nárast zisku o 876-tisíc eur. Tržby fabriky však podľa zverejnených údajov klesli o 11,3 percenta sa 353,1 milióna eur. Objem investícií atakoval 35 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Duslo Šaľa