Európska komisia plánuje zaviesť kvóty „vyrobené v EÚ“ a uhlíkové označenia produktov. Takto chce pomôcť zasiahnutým výrobcom a zároveň dosiahnuť klimatické ciele. Uvedené návrhy sú popísané v návrhu dohody o čistom priemysle, ktorý získal web Politico ešte pred plánovaným zverejnením v podaní Európskej komisie. To sa udeje 26. februára.
Dokument ponúka veľkú stratégiu exekutívy EÚ na spojenie úsilia bloku o dekarbonizáciu a revitalizáciu ťažkého priemyslu, pričom stanovuje kroky, ktoré plánuje podniknúť v nasledujúcich rokoch. Plán prichádza v neistej politickej chvíli. Európski výrobcovia v odvetviach, ako je oceľ a cement, tvrdia, že nadmerná byrokracia a vysoké náklady na energiu im znemožňujú konkurovať USA a Číne.
Šesť pilierov dohody
Stratégia exekutívy EÚ zahŕňa šesť pilierov – znižovanie cien energií, vytváranie dopytu, podnecovanie investícií, zabezpečenie prístupu ku kľúčovým materiálom, práca na globálnych partnerstvách a rekvalifikácia pracovníkov.
Návrh prináša opatrenia stimulujúce dopyt po tovare šetrnom ku klíme „Made in Europe“ do centra dohody o čistom priemysle, čím opätovne potvrdzuje existujúci cieľ vyrobiť 40 percent kľúčových komponentov EÚ v oblasti čistých technológií v rámci bloku. Na tento účel chce Komisia stanoviť kvóty, aby zabezpečila, že vlády a iné verejné orgány budú takýto tovar nakupovať.
Poplach. Po Trumpových clách musí EÚ urýchlene prerobiť ekonomiku
Dohoda o čistom priemysle predpokladá „minimálne požiadavky na miestny obsah“ a „kritériá odolnosti a udržateľnosti“. Príslušná legislatíva by mala prísť na rad v neskoršom priebehu tohto roka. Zároveň v roku 2026 plánuje Komisia zrevidovať pravidlá EÚ pre verejné obstarávanie, aby sa „európske preferenčné kritériá stali štrukturálnym prvkom“ pre „strategické sektory“.
Opatrenia súvisia aj s energetikou
Mnohé z opatrení súvisiacich s energetikou – vrátane prísľubov nových usmernení o zmiernení energetických daní a právneho balíka o elektrických sieťach – sú riešené aj v sprievodnom dokumente „Akčný plán pre dostupnú energiu“.
Exekutíva EÚ požiada Európsku investičnú banku (EIB), pôžičkovú zložku EÚ, aby pomohla uľahčiť počiatočné investície do potrebných komponentov elektrickej siete a podporila dlhodobé zmluvy o priemyselnej energii – hoci výška podpory EIB v návrhu stále nie je definovaná.
Spoločný nákup kritických surovín
Ďalším predmetom plánu sú kritické suroviny – stavebné kamene energeticky účinných a digitálnych technológií. Komisia plánuje zriadiť špecializované „centrum kritických surovín EÚ“ na „spoločný nákup surovín“ pre skupiny spoločností. Chce tiež opatrenia na recykláciu väčšieho množstva týchto materiálov a obmedzenie vývozu odpadových surovín.
Pokiaľ ide o obchod, Komisia navrhuje „podstatne zjednodušiť“ svoju novú uhlíkovú hraničnú daň s cieľom znížiť byrokratickú záťaž a preskúmať rozšírenie opatrenia prostredníctvom revízie v tomto roku, po ktorej bude nasledovať legislatívny návrh v budúcom roku.
Dovedna 22-stranový dokument venuje zručnostiam a sociálnym otázkam menej ako dve strany, pričom sa zameriava najmä na zabezpečenie prístupu priemyslu ku kvalifikovanej pracovnej sile.