Hornonitrianske bane avizujú investičné aktivity. Výroba nákladných kontajnerov môže prinesť až 700 pracovných miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tragédia v Bani Handlová
Pohľad na Baňu Handlová akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza. Foto: archívne, SITA/Milan Gross
Tento článok pre vás načítala AI.


Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) avizujú rozsiahle investičné aktivity. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa závodu Adriana Siváková, plánujú vybudovať modernú inovatívnu výrobu v segmente kontajnerov určených prioritne pre intermodálnu nákladnú prepravu.

„Investičný zámer je postavený na zriadení nového podniku pre vývoj, inovácie a výrobu kontajnerov s podporou moderných technológií. Výroba bude výrazne automatizovaná,“ doplnila.

Financie chce získať z ministerstva

Fabrika chce využiť disponibilné kapacity strojárskeho závodu Banská mechanizácia a elektrifikácia Nováky, ktorý je súčasťou HBP, po ukončení výroby a opráv banskej techniky v súvislosti s útlmom banskej činnosti.

Plánuje sa preto uchádzať o finančné prostriedky z výzvy Ministerstva hospodárstva SR v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027, ktorým sa poskytuje regionálna investičná pomoc.

„Rozsiahle výrobné priestory, technologické zariadenia, existujúca infraštruktúra, vrátane možnosti operatívnej prepravy výrobkov po železnici, ako aj odborný tím a dlhoročné skúsenosti zamestnancov, sú dôvodom, pre ktorý Hornonitrianske bane Prievidza zaradili strojársky program medzi svoje prioritné projektové zámery na podporu zamestnanosti v regióne hornej Nitry v rámci Akčného plánu transformácie hornej Nitry,“ zdôraznila Siváková.

Rokovania HBP s ďalšími dvomi slovenskými firmami pritom vyústili do projektu spoločnej akciovej spoločnosti, s cieľom vytvoriť stabilného zamestnávateľa, s výhľadom pre rast a rozvoj a zároveň so snahou maximálne využiť existujúcu infraštruktúru z utlmeného baníckeho priemyslu.

O zámere hovoril premiér Robert Fico ešte v polovici mája počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej, spomenul aj vznik 700 nových pracovných miest.

Až do 700 nových pracovných miest

Jeho slová potvrdila pre agentúru SITA aj Siváková. V novom závode by podľa nej malo postupne vzniknúť až do 700 pracovných miest, vrátane rekvalifikácie baníckych profesií na pozície strojárskej výroby, ale aj v oblasti inžinieringu, technológie a ďalších podporných procesov.

„Projekt si vyžaduje stavebné úpravy výrobných priestorov a hál, investície do strojno-technologického vybavenia ako i zriadenie výskumu a vývoja v tejto oblasti,“ dodala.

Čo sa týka časového rámca, realizácia zámeru sa predpokladá v priebehu piatich rokov, a to v niekoľkých etapách. Termín závisí od procesu schvaľovania projektového zámeru, od upresnenia podmienok a pravidiel čerpania, ktoré determinujú spustenie viacerých plánovaných krokov a aktivít.

Hornonitrianske bane Prievidza zároveň pripravujú ďalšie rozvojové projekty, ktoré by spolu so strojárskou produkciou dokázali vytvoriť pracovné príležitosti pre približne 1 200 zamestnancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana SivákováRobert Fico
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR