Investícia automobilky Volvo na východe Slovenska je v ďalšej fáze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volvo
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Investícia švédskej automobilky Volvo na východnom Slovensku je v ďalšej fáze. Zámer vybudovania závodu s predpokladanou celkovou ročnou kapacitou 500-tisíc vozidiel už spoločnosť Volvo Car Slovakia predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Projekt za viac ako jednu miliardu eur smeruje do strategického parku Valaliky, ktorý už má osvedčenie o významnej investícii.

Nárast pracovných miest

Materiál hovorí o dvoch fázach investície. V prvej by mala byť ročná výrobná kapacita 250-tisíc elektrických vozidiel, následná druhá zahŕňa ďalších 250-tisíc vozidiel ročne.

„Očakáva sa, že zámer vytvorí v strategickom priemyselnom parku v každej fáze 4 000 až 5 000 nových pracovných miest. Okrem toho sa predpokladá zvýšenie počtu pracovných príležitostí v oblasti subdodávok, služieb a logistiky,“ uvádza dokument.

Uvedený počet pracovných miest tak vznikne v prvej a následne aj v druhej fáze projektu.

Výlučne elektrické autá

Volvo Car Košice bude prvým automobilovým výrobným závodom na Slovensku zameraným výlučne na produkciu elektrických vozidiel. Okrem bežných automobilových výrobných dielní bude zahŕňať aj lisovňu, prevádzku tlakového odlievania, montáž batérií a elektromotorov.

Súčasťou plánovanej investície je aj vybudovanie logistických prepojení a potrebnej dopravnej infraštruktúry pre zamestnancov vrátane parkovacích miest. Projekt počíta aj s výstavbou súvisiacej infraštruktúry pre energie, vodu a sieťové prípojky.

Automobilka Volvo potvrdila výstavbu nového závodu na východe Slovenska začiatkom júla 2022. Podľa predloženého zámeru plánuje začiatok výstavby závodu na štvrtý kvartál tohto roka, ukončenie o dva roky neskôr. Začiatok prevádzky odhaduje na posledný štvrťrok roku 2026.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VolvoVolvo Car Košice