Investícia z oblasti tepelných čerpadiel mieri na východné Slovensko, v závode by mohlo pracovať 150 ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensko mieri ďalšia investícia z oblasti tepelných čerpadiel. Spoločnosť De Jong Slovakia plánuje v Prešove postaviť novú fabriku na výrobu nerezových zásobníkov vody pre tepelné čerpadlá. Do projektu chce investovať viac ako 63 mil. eur. V závode by mohlo pracovať 150 ľudí.

Žiadosť o investičnú pomoc

Firma o svojom zámere prvýkrát informovala ešte v novembri minulého roka. Aktuálne už je na stole jej oficiálna žiadosť o investičnú pomoc. Rezort hospodárstva navrhol daňovú úľavu vo výške 11,4 mil. eur.

Nová fabrika by mala produkovať nerezové zásobníky na vodu s objemom od 100 do 300 litrov a s vnútorným výmenníkom tepla. Takéto zásobníky sú základnými komponentami tepelných čerpadiel.

Produkcia jednotlivých komponentov

Počiatočná výrobná kapacita bude 350-tis. kusov nerezových zásobníkov ročne v očakávanej hodnote viac ako 100 mil. eur. Závod bude môcť zavedením druhej zmeny potenciálne zvýšiť kapacitu až na 700-tis. kusov ročne.

Spoločnosť bude v prípade potreby schopná produkovať aj jednotlivé komponenty, ako sú disky či rúrky, pre sesterskú spoločnosť v Holandsku. Investícia smeruje do prenajatých existujúcich priestorov určených na priemyselnú výrobu. Začatie výroby plánuje v roku 2026, celá produkcia bude určená na export v rámci Európskej únie.

De Jong Slovakia je súčasťou medzinárodnej skupiny Rheem Manufacturing Company. V USA je najväčším výrobcom v oblasti ohrevu vody, jej výrobky sú predávané v 88 krajinách sveta.

Produkuje úsporné ohrievače vody, kotle pre domácnosti a na komerčné účely, zariadenia na vykurovanie, vetranie a klimatizáciu. Má viac ako 12 000 zamestnancov a 22 výrobných závodov na piatich kontinentoch. Do portfólia skupiny patrí vyše 40 značiek, napríklad Paloma, Rheem, Intergas, De Jong, Raypak, Kramer, EcoNet.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať