Investíciou za 68 miliónov eur sa IKEA výrazne udomácnila na Záhorí (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nova fabrika ikea industry malacky.jpg
Nový moderný závod na výrobu nábytku a vytvorila 130 nových pracovných miest. Foto: SITA/IKEA
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Záhorí v Malackách sa výrazne udomácnila spoločnosť IKEA Industry. Investíciou za 68 miliónov eur tam otvorila svoj nový moderný závod na výrobu nábytku a vytvorila 130 nových pracovných miest.

Kombinácia tradície s automatizáciou

„Veríme, že naša moderná fabrika v Malackách, do ktorej sme investovali 68 miliónov eur, podporí našu ambíciu byť preferovaným zamestnávateľom a lídrom v oblasti udržateľnej výroby nábytku. Automatizácia dáva našim kolegom príležitosť vzdelávať sa a rásť a zároveň poskytuje bezpečné a moderné pracovné prostredie,“ vysvetlil Kuba Jankowski, výkonný riaditeľ IKEA Industry a doplnil, že v tomto závode budú kombinovať tradíciu s automatizáciou, nakoľko na novej linke budú vyrábať ich ikonickú knižnicu.

Prva paleta s kniznicami billy.jpg
Prvá paleta s ikonickými knižnicami Billy. Foto: SITA/IKEA

Primátor Malaciek Juraj Říha, dodal, že sa teší každej jednej investícii, ktorá do mesta prichádza.

„IKEA je stabilnou súčasťou nášho priemyselného areálu a ja počas môjho pôsobenia už otváram 3. závod v Malackách. Investície, ktoré prinesú aj nové pracovné miesta, zároveň vytvárajú aj prirodzený tlak na rast miezd v regióne. Zároveň zamestnávatelia si môžu konkurovať rôznymi benefitami, aby si udržali kvalitných a kvalifikovaných zamestnancov,“ spresnil Říha a doplnil, že ukotvením stabilného zamestnávateľa sa viac diverzifikoval priemysel v regióne, ktorý je prevažne sústredený na automobilový a strojársky.

Nové pracovné miesta

Vďaka najnovším technológiám sa podiel drevotrieskových dosiek vyrobených a spracovaných v malackej fabrike zvýši až o 50 %, upresnil Dariusz Martyniak, Site Manager IKEA Industry Malacky.

Novy baliaci system.jpg
Nový baliaci systém. Foto: SITA/IKEA

„Vďaka našej novej investícii vytvoríme 130 pracovných miest pre rôzne profesie vrátane vysokokvalifikovaných pozícií vo výrobe. Radi privítame talentovaných a motivovaných kolegov, ktorí zdieľajú hodnoty našej spoločnosti,“ dodal Martyniak.

Nova fabrika ikea industry malacky.jpg
Nová fabrika IKEA Industry v Malackách. Foto: SITA/IKEA

Tému udržateľnosti, ktorá je pre spoločnosť IKEA nosná, priniesli aj riešenia vyvinuté pre novú fabriku.

„Vďaka výstavbe nového špeciálneho mosta s plne automatizovaným dopravným systémom budeme efektívne prepravovať na mieru narezané dosky z našej vedľajšej fabriky na výrobu dosiek priamo na nové výrobné linky,“ informovala Amanda To, Global Manufacturing Area Manager IKEA Industry a doplnila, že na strechách budov budú v blízkej budúcnosti umiestnené solárne panely, ako aj kvalitný systém čistenia odpadový vôd a systém zberu dažďovej vody.

Slavnostne otvorenie novej nabytkarskej fabriky ikea industry_nizsie rozlisenie.jpg
Slávnostné otvorenie novej nábytkárskej fabriky IKEA Industry. Foto: SITA/IKEA

IKEA Industry je súčasťou skupiny IKEA, ktorá vyrába drevený nábytok. Len na Slovensku má celkom šesť výrobných závodov. Tri v Malackách, dva v Trnave a jeden v Jasnej. Závod IKEA Industry Malacky bol založený v roku 1999 a pozostáva z fabriky na výrobu dosiek a dvoch nábytkárskych fabrík, v ktorých sa vyrába kúpeľňový nábytok, police a teraz aj knižnice. V závodoch pracuje približne 560 ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Říha
Firmy a inštitúcie IKEA Industry Slovakia