KDH kritizuje aktuálnu hospodársku politiku Slovenska, čínske investície podľa Lexmann predstavujú veľké riziko (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH: Vládna politika na štyri strany v praxi
Zľava: Europoslankyňa KDH Miriam Lexmann a poslanec a ekonomický expert KDH Jozef Hajko počas tlačovej besedy Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) v ich sídle na tému: Politika na štyri strany v praxi. Bratislava, 5. september 2024. Foto: SITA/Tomáš Bokor
Tento článok pre vás načítala AI.

Jednostranná orientácia na automobilový priemysel, ale aj prílev čínskych investícií, to sú podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) základné atribúty aktuálnej hospodárskej politiky Slovenska. Opozičná strana ich pritom obe kritizuje. Od súčasnej vlády žiada vytvorenie koncepcie dlhodobej hospodárskej politiky Slovenska zameranej na výrobu s vyššou pridanou hodnotou, podporu domácich podnikateľov, ako aj prílev pre Slovensko výhodných investícií.

Problémy európskych automobiliek

Ako upozornila europoslankyňa KDH Miriam Lexmann, v médiách sa čoraz častejšie objavujú informácie o problémoch viacerých európskych automobiliek, v súvislosti s Volkswagenom sa hovorí dokonca o zatváraní jeho fabrík v Nemecku, Volvo zase upustilo od svojej stratégie vyrábať po roku 2030 iba elektromobily. Lexmann za tým vidí najmä podľa nej nesprávne rozhodnutie Európskej únie o zákaze spaľovacích motorov a dlhodobú naviazanosť na Čínu.

Poslanec a ekonomický expert KDH Jozef Hajko doplnil, že predaj elektromobilov v únii klesá, región zápasí s dovozom lacných elektrických áut z Číny. Vidí za tým nielen to, že im spotrebitelia prestavajú veriť, ale aj pokles podpory ich predaja. „Keď si nemôžu dovoliť kupovať elektromobily bohatí Nemci, ako si to dovolia naši občania?“ pýta sa poslanec.

Čínske investície

KDH vidí pre Slovensko veľké riziko aj v súvislosti s čínskymi investíciami. Ako zdôraznila Lexmann, únia sa momentálne snaží znížiť svoju ekonomickú závislosť na tejto ázijskej krajine, keďže ju pochopila ako hrozbu. Slovensko ale podľa neho ide opačnou cestou.

Dobrá ekonomická investičná dohoda je založená na princípe win – win, mnohé projekty s Čínou v iných krajinách ale ukazujú, že prináša dvakrát víťazstvo na strane Číny a straty na druhej strane,“ priblížila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef HajkoMiriam Lexmann
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaKDH Kresťanskodemokratické hnutie